Partnerzy z Chin wysłali pomoc humanitarną do Kielc

12 tysięcy masek ochronnych trafi do Kielc z  partnerskiego miasta Taizhou. To podziękowanie za reakcję naszego samorządu na apel przyjaciół z Chin z początku roku. Za pośrednictwem ratusza nasi partnerzy kupili termometry, których wówczas brakowało w Chinach.

Teraz w ramach rewanżu i solidarności partnerzy z Chin przekażą Kielcom 12 tysięcy masek ochronnych. 10 tysięcy z nich przeznaczonych zostanie dla służb, pozostałe 2 tysiące masek są darem od partnera targowego – firmy Heliview z Pekinu, która postanowiła nas wesprzeć. Po tysiąc sztuk masek trafi do miasta oraz Targów Kielce.

Ładunek, który wyruszył w drogę pod koniec zeszłego tygodnia ma status pomocy humanitarnej. Jest to darowizna i miasto Kielce nie poniesie żadnych kosztów.

- Jako Prezydent Miasta pragnę wyrazić wdzięczność i słowa podziękowania dla naszych partnerów z Chin za wspaniały gest solidarności - podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Ze względu na procedury prawne miasto odbierze pomoc z Chin za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie, która, zgodnie ze statutem, może prowadzić działania o charakterze humanitarnym.

Jednocześnie pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UM Kielce pozostają w stałym kontakcie z partnerami z Taizhou, celem wymiany informacji na temat dostępności sprzętu ochronnego dla wszystkich służb medycznych oraz instytucji zapewniających bezpieczeństwo i sprawne zarządzanie miastem.

Temat pomocy humanitarnej do Kielc był konsultowany z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Konsulatem Generalnym RP w Szanghaju, Agencją Rozwoju Przemysłu, która dokonuje zakupu sprzętu medycznego na zlecenie polskiego rządu, Agencją Rezerw Materiałowych i Departamentem Azji i Pacyfiku - Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.