Patriotyczna majówka w Kielcach

Dzień Flagi RP, święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Pracy. Pierwsze trzy dni maja obfitują w uroczystości państwowe. Dodatkowo w tym roku zbiegają się one z okrągłą, 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Co w tych dniach odbędzie się w Kielcach?

20 LAT POLSKI W UE

O tym jak wiele Polska i nasze miasto zawdzięczają dołączeniu do wspólnoty europejskiej nie trzeba nikogo przekonywać. Na każdym kroku możemy znaleźć inwestycje, które powstały z dofinansowaniem ze środków unijnych. 20. rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej to jednak nie tylko czas podsumowań.

- Zapraszamy do wspólnego świętowania 20 lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Wydarzenie to było potężnym impulsem do jeszcze szybszego i mocniejszego rozwoju Polski, na każdej płaszczyźnie – przekonuje Bożena Szczypiór, zastępca Prezydenta Kielc.

Piknik Europejski odbędzie się 1 maja przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą gry, zabawy, konkursy i warsztaty. Impreza potrwa w godz. od 13 do 17.

UKOCHANA BIAŁO-CZERWONA

Także od 20 lat 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i manifestacje patriotyczne. W Kielcach najpierw o godz. 10 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic Tarnowskiej i Zagórskiej. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 17 na Placu Artystów. Część artystyczną uświetnią uczniowie Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, którzy zaprezentują pokaz musztry paradnej oraz Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej.

VIVAT 3 MAJA!

3 maja, w samo południe, przed Muzeum Narodowym zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Godzinę wcześniej w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w Parku Miejskim, przed pomnikiem Stanisława Staszica. Po nich rozpocznie się piknik pn. „Vivat 3 Maja” z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. O godz. 16 w muszli zabrzmi Koncert Majowy.

 

Harmonogram uroczystości 1-3 maja 2024 r.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY, 20 LAT POLSKI W UE

godz. 13.00-17.00 – Piknik Europejski na placu przy Urzędzie Wojewódzkim

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RP

godz. 10.00 – złożenie kwiatów przed pomnikiem na rogu ulic Zagórskiej i  Tarnowskiej

godz. 17.00 – oficjalne uroczystości na Placu Artystów

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

godz. 11.00 – Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej

godz. 12.00Hymn Państwowy przed Muzeum Narodowym w Kielcach

godz. 12.15 – przemarsz uczestników pod pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim

godz. 12.30 – oficjalne uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica

godz. 14.00 – Piknik Majowy „Vivat 3 Maja” w Parku Miejskim

godz. 16.00 – Koncert Majowy w muszli koncertowej

Powrót na początek strony