Patrzcie, jacy jesteśmy! Mówią studenci Wydziału Sztuki UJK

W przestrzeni Punktu Promocji Kielc „Galerii - Dworzec 17:30” można oglądać prace studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaprezentowane w ramach wystawy pokonkursowej „Jestem Art & Design FEST”.

- Cieszę się, że dziś mamy przyjemność gościć państwa w „Galerii - Dworzec 17:30” w tak licznym gronie. Gratuluję studentom, a władzom Uniwersytetu dziękuję za owocną współpracę - mówił podczas wernisażu w piątek, 7 lipca zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

- Każde wydarzenie, kiedy prezentujemy szerszemu gronu odbiorców potencjał środowiska studentów, absolwentów czy kadry Wydziału Sztuki UJK w Kielcach jest naszym świętem i należy je celebrować. Ta wystawa zdecydowanie jest świętem naszego wydziału, a prezentowana ekspozycja świadczy o interdyscyplinarności i wielkich możliwościach naszych studentek i studentów - mówiła dr hab. Katarzyna Ziołowicz, dziekan Wydziału Sztuki UJK.

- Tą wystawą nasi studenci mówią „patrzcie, jacy jesteśmy”. Wydaje mi się, że powstała bardzo mądra ekspozycja, która odnosi się do wielu ważnych i nurtujących tematów - mówił dr Wojciech Domagalski, jeden z kuratorów wystawy.

- Wychodząc naprzeciw potrzebie wspierania studentów Instytutu Sztuk Wizualnych w stawianiu pierwszych kroków na drodze samodzielnej praktyki artystycznej i projektowej, promocji ich twórczości zdecydowaliśmy po raz pierwszy w historii ogłosić wewnętrzny konkurs, który wpisuje się w większą strategię opatrzoną hasłem „Jestem Art & Design” - mówił dr Maciej Zdanowicz z Wydziału Sztuki UJK.

Podczas wernisażu najlepsi studenci i studentki otrzymali nagrody i upominki. Wręczyli je m.in.: zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, Katarzyna Ziołowicz, dziekan Wydziału Sztuki, a także przedstawiciele: Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, Instytutu Dizajnu, Domu Kultury Zameczek, Galerii u Strasza Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski i Galerii Tycjan Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce. Swoje nagrody wręczyli również: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Ferment Neobistro / Oh! Fundacja, Kielecka Fabryka Mebli, Park Kultury w Starachowicach i Von Hagen Design Sp. z o.o.

Jedną z nagrodzonych jest kielczanka Sylwia Świtalska, z pracowni grafiki wydawniczej dr Wojciecha Domagalskiego. Wyróżniona została za plakat pt. „Dom”. - Do wykonania mojej pracy wykorzystałam zdjęcie z pracowni projektowania naszego instytutu. Miejsce to traktujemy w sposób szczególny, bo na uczelni często spędzamy więcej czasu niż w naszych domach - mówiła Sylwia Świtalska. - Cieszę się, że moje prace trafiły na wystawę i spotkały się z tak pozytywnym odbiorem - dodała.

Nagrodę specjalną dla laureatki, która otrzymała najwięcej nagród, wręczył Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Otrzymała ją Magdalena Jagodzka ze Starachowic, studentka pierwszego roku studiów magisterskich kierunku sztuki plastyczne. - Inspiracją dla moich prac jest moje dotychczasowe wykształcenie. Jestem filologiem, a świat tekstu i języka jest dla mnie tworzywem, które staram się zgłębiać i wykorzystywać podczas obecnych studiów. Do jednej z prezentowanych na wystawie instalacji pt. „Autoportret” wykorzystałam m.in. moją pracę magisterską - mówiła Magdalena Jagodzka.

Wśród nagrodzonych studentów są „twarze” nadchodzącej kampanii promocyjnej Miasta Kielce do tytułu Kielce Europejska Stolica Kultury 2029.

Wystawę można oglądać w Punkcie Promocji Kielc do 10 września 2023 r. (wt. - sob.: 11:00 – 17:00). Wstęp wolny.

Nagrodzone/nagrodzeni uczestniczki/uczestnicy I Konkursu Jestem Art&Design FEST 2023

Nagroda Kielce Miasto kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Magdalena Jagodzka
Michalina Kulpa
Radosław Boszczyk
Agata Tusień
Sylwia Świtalska
Szymon Uberman
Karolina Czarnecka

Nagroda Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach
Magdalena Jagodzka
Maria Kloch

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego
Radosław Boszczyk
Magdalena Jagodzka

Nagroda Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach
Agata Tusień

Nagroda Axel von Hagen
Agnieszka Pałgan

Nagroda Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego
Szymon Uberman
Natalia Syniepupova

Nagroda Fermenu Neobistro / Oh Fundacja!
Michalina Kulpa

Nagroda Fermentu Neobistro / Oh Fundacja! wraz z Instytutem Dizajnu w Kielcach
Sylwia Świtalska

Nagroda Instytutu Dizajnu w Kielcach
Tatiana Syrovatko

Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia
Agata Tusień
Magdalena Jagodzka
Piróg Natalia
Klaudia Domagała
Rozalia Kozub
Oliwia Horyń
Antonina Jasztal
Michalina Kulpa
Ilona Oczkowicz
Weronika Sobala
Maria Kloch
Natalia Kościańska
Xuqian Fu

Nagroda Parku Kultury w Starachowicach
Magdalena Jagodzka
Agata Tusień

Nagroda Kieleckiej Fabryki Mebli
Zuzanna Malec i Karol Stąpor
Agnieszka Pałgan

Nagroda Dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych
Mateusz Pięta
Paulina Rybak

Nagroda Dziekana Wydziału Sztuki
Anna Krzysztofek

Powrót na początek strony