Pierwsza akcja sprzątania Kielc za nami

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4PP „Czwartaków”, Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojska Polskiego, Akademickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach, nasi ukraińscy goście oraz mieszkańcy Kielc uporządkowali okolice Rezerwatu Wietrznia, Telegrafu i Lasy na Bukówce. Sprzątanie wybranych przez kielczan miejsce odbywa się w ramach projektu z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego „15 akcji sprzątania miasta Kielce – Przyjazne Kielce”.

Wszystko zaczęło się o godzinie 10 w sobotę, 7 maja w trzech miejscach jednocześnie. Pogoda sprzyjała temu pożytecznemu spacerowi. Dopisywały też humory.

W czasie spaceru było co zbierać – butelki szklane i plastikowe, papiery, styropian, ubrania, buty, opony… niestety długo można wymieniać.

- Jestem zaskoczony, że tyle jest butelek w lesie po alkoholu. Z kolegą zebraliśmy dziesięć worków, a nasze koleżanki siedem – mówił nam Mateusz z ekopatrolu ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach.

Podczas sprzątania uczestnicy akcji od razu segregowali znalezione śmieci.

- Dzięki takim akcjom dzieciaki uczą się nawyków jak segregować odpady. Jednocześnie wyczulamy je, żeby zabierały śmieci ze sobą na przykład po pikniku – opowiadała Kamila Biegalska, nauczycielka z SP nr 28.

- Dopisała nam pogoda i połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Posprzątaliśmy nielegalnie wyrzucone śmieci, porozmawialiśmy o ekologii i dbaniu o naszą wspólną przestrzeń. Dzieciaki były bardzo zaangażowane i widać, że są świadome. Nikomu nie trzeba było podpowiadać, do którego worka wyrzucać odpady – mówiła zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek, poczęstunek i integracyjne ognisko. Każda szkoła, która wzięła udział w akcji otrzymała grę planszową.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy sobotę spędzili razem z nami i dołączyli do akcji sprzątania. Dbanie o nasze miasto to sprawa wszystkich kielczan. Zapraszam na kolejne wydarzenia – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Kolejna akcja sprzątania odbędzie się w piątek, 13 maja. Tym razem porządkowane będą – Rezerwat Skalny Ślichowice, Park Miejski oraz Dolina Silnicy.

Partnerami akcji są Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku oraz firma Eneris.