Wiosna coraz bardziej się rozkręca i na kieleckim Rynku pojawiają się ogródki gastronomiczne. Swoje stoliki i parasole rozłożyli już niektórzy restauratorzy, a kolejni zapowiadają, że ogródki uruchomią pod w długi majowy weekend. Najwięcej ogródków jak co roku, stanie w ścisłym centrum miasta.
W tym roku 12 przedsiębiorców zgłosiło się do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w sprawie wydzierżawienia części płyty Rynku, z przeznaczeniem na urządzenie ogródków gastronomicznych. Liczba wniosków dotyczących prowadzenia ogródka letniego na płycie Rynku jest podobna do tej z zeszłego roku. W 2022 roku zawarto 11 takich umów.
Miejski Zarząd Dróg informuje, że do tej pory wydał około 20 decyzji dotyczących zajęcia pasa drogowego na potrzeby urządzenia ogródków gastronomicznych. Przy czym liczba ta może się jeszcze zmienić, ponieważ przedsiębiorcy nadal składają wnioski i starają się o pozwolenia. Największe zainteresowanie ogródkami jest w Śródmieściu, na ulicach takich jak: Sienkiewicza, Bodzentyńska, Leonarda, Planty, Staszica, Warszawska, Kapitulna i Żytnia. Jeśli chodzi o 2022 rok to decyzji na zajęcie pasa drogowego było 59.
W tym roku są pewne zmiany dotyczące aranżacji i organizacji letnich ogródków, które reguluje zarządzenie Prezydenta Miasta Kielce. Przede wszystkim, dopuszczalne są występy muzyków i artystów „na żywo” oraz transmisje audiowizualne ważnych imprez sportowych, (np. mistrzostw świata w grach zespołowych) wskazanych wcześniej przez Prezydenta Miasta.
Dopuszczane jest stosowanie lin między donicami jako element wygrodzenia oraz ogrodzeń w formie słupków i przęseł wykonanych z drewna i metalu, ich kolor musi być dopasowany do wystroju ogródka.
Na Rynku ogródki będą funkcjonować tylko do końca wakacji, ponieważ we wrześniu rozpoczną się prace związane z zieloną rewitalizacją zabytkowego Śródmieścia Kielc.