Pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego dobiegł końca

Wydzielono boksy, doprowadzono instalacje elektryczne i tlenowe, zbudowano śluzy, sanitariaty oraz wstawiono część sprzętu. Zakończył się pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego w Targach Kielce.

Podczas piątkowej konferencji wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację tej ważnej inwestycji, w tym prezesowi Targów Kielce Andrzejowi Mochoniowi i prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie.

- Do realizacji tego zadania przyczyniła się zgoda trzech partnerów, samorządu województwa, Urzędu Wojewódzkiego, który ja reprezentuję oraz Miasta Kielce, które od razu wniosło nieocenioną pomoc. Bardzo gorące słowa podziękowania dla Pana prezydenta Bogdana Wenty kieruję z tego miejsca, bo to on od razu przeszedł do działania i odpowiedział na potrzebę budowy szpitala tymczasowego – podkreślił Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że powierzone zadanie udało się zrealizować dzięki dobrej współpracy z wojewodą świętokrzyskim i samorządem województwa, a także dzięki wielkiemu  zaangażowaniu pracowników Targów Kielce.

- Jest to nasz wspólny wysiłek, chyba wszyscy byliśmy zgodni od początku, że walczymy ze wspólnym, choć niewidocznym przeciwnikiem. Każdego dnia gdy Ministerstwo Zdrowia podaje rano liczbę osób zarażonych koronawirusem, albo jesli ktoś w rodzinie zachoruje, to dopiero zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest poważna i musimy działać razem – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Prace budowlane zlecone Targom Kielce przez Ministerstwo Zdrowia rozpoczęły się na początku listopada. Prezes Andrzej Mochoń nie ukrywa, że budowa szpitala tymczasowego, była dla spółki dużym wyzwaniem.

- Biorąc pod uwagę, że na raz w kraju było budowanych 30 szpital, a nawet nadal jest budowanych, to siłą rzeczy dochodziło do braków w dostawach, szczególnie specjalistycznych części wyposażenia szpitala – powiedział Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

W szpitalu tymczasowym będzie 300 łóżek covidowych, w tym około 50 miejsc respiratorowych. Placówka powstała w trzech halach wystawienniczych. Szpital tymczasowy w Targach Kielce zostanie uruchomiony w sytuacji, jeśli będzie to konieczne – poinformował wojewoda świętokrzyski.

- Mam nadzieję, że nigdy nie będzie trzeba podjąć tej pracy, ale jesteśmy na nią przygotowani - mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

- Podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie i mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli korzystać z tego szpitala. To będzie świadczyło, że wszyscy wygrywamy tę walkę z przeciwnikiem, który traktuje wszystkich jednakowo, jest bardzo niebezpieczny dla nas wszystkich - powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Doposażenie szpitala tymczasowego potrwa do końca grudnia. Chęć pracy w tym miejscu zgłosiło prawie 700 osób. Wojewódzki Szpital Zespolony jest merytorycznie odpowiedzialny za funkcjonowanie tej placówki. Budowa kosztowała prawie 10 milionów złotych.

Powrót na początek strony