Po modernizacji, place zabaw dostępne dla wszystkich

Dwa miejskie place zabaw położne przy ul. Zamenhofa i ul. Wojewódzkiej przy Przedszkolu Samorządowym nr 25 zyskały nową, bardziej dostępną infrastrukturę, dostosowaną również do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Na ich modernizację Miasto Kielce pozyskało ponad pół mln zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.

Dzięki przeprowadzanej inwestycji place zabaw zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dzieci bez względu na stopień czy rodzaj niepełnosprawności miały swobodny i nieograniczony dostęp do dowolnego elementu. Miejskie obiekty zyskały nowe oblicze, stały się bardziej przyjazne i bezpieczne. Zlikwidowane zostały wstępujące dotychczas bariery architektoniczne.

Zarówno na placu przy ulicy Zamenhofa, jak i przy ulicy Wojewódzkiej zmieniło się ukształtowanie terenu, powstały wygodne dojścia i szerokie podjazdy. Nawierzchnie obiektów wylane zostały poliuretanem, a chodniki ułożone zostały z kostki bezfazowej. Wśród zamontowanych dla dzieci urządzeń i sensorycznych zestawów zabawowych, są również te dostosowane do indywidualnych potrzeb tj. huśtawki integracyjne (typu bocianie gniazdo) czy karuzele z miejscem na wózek inwalidzki itp. Ponadto pojawiły się nowe ławki z oparciami i podłokietnikami, kosze na śmieci oraz nasadzenia.

W ogrodzeniu placu przy ulicy Zamenhofa zamontowana została nowa brama z wbudowaną furtką o szerokości dostosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowa szeroka furtka pojawiła się również w ogrodzeniu Przedszkola Samorządowego nr 25 od strony ulicy Wojewódzkiej. W ten sposób obiekt stał się bardziej dostępny dla okolicznych mieszkańców.

Przebudowa placów zabaw kosztowała ponad 900 tys. zł. Część kosztów (prawie 400 tys. zł.) pokryta zastała z budżetu Miasta Kielce.