Plany na majówkę? Mamy kilka podpowiedzi

Wyjątkowo długi weekend majowy będzie idealną okazją do skorzystania z oferty kieleckich atrakcji. Będą warsztaty i wystawy. Tradycyjnie swoje bramy otworzy Ogród Botaniczny. To będzie także pierwsza majówka z rowerem miejskim.

W 2023 roku 1 i 3 maja, ustawowo wolne od pracy, wypadają w poniedziałek i środę. Osoby, które zaplanują urlop 2 maja, we wtorek mogą aż pięć dni wykorzystać na odwiedzanie wyjątkowych miejsc w mieście.

- Życzę Państwu odpoczynku i przede wszystkim dobrej pogody, która nie zepsuje planów – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Dla aktywnych rower miejski

Po raz pierwszy w długi majowy weekend mieszkańcy Kielc mogą korzystać z wypożyczalni rowerów. 250 pojazdów czeka na chętnych w różnych punktach miasta w każdą pogodę. Razem z Młodzieżową Radą Miasta zachęcamy do kręcenia kilometrów dla Kielc w ramach treningu i rozgrzewki przed starciem o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023.

Geonatura Kielce poleca Ogród i wystawy

Tradycyjnie od 1 maja dla zwiedzających dostępny będzie Ogród Botaniczny, a w pierwszych dniach maja na gości czekać będą specjalne wydarzenia. Zaplanowano m.in. warsztaty ogrodnicze i o owadach zapylających, oprowadzanie z przewodnikiem, grę terenową z rebusami, kiermasz roślin i ognisko w dniu otwarcia. Nowością jest rabata w kształcie kontynentów. Od 1 do 3 maja w Ogrodzie obowiązują bilety specjalne w cenie 2 zł.

Za darmo i bez konieczności rezerwacji miejsc będzie można 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja zwiedzić wystawy w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni. Stała ekspozycja zabierze gości w podróż po dziedzictwie geologicznym Gór Świętokrzyskich. Z kolei na wystawie czasowej można zobaczyć grafiki Joanny Kobierskiej przedstawiające dinozaury i gady, które zamieszkiwały prehistoryczne lądy.

Nad ziemią i pod ziemią

Na spacery i przejażdżki rowerowe polecają się kieleckie rezerwaty – Wietrznia, Ślichowice, Biesak i Kadzielnia. Zwłaszcza, że tej wiosny miejsce ze słynną Skałką Geologów wita turystów nowymi atrakcjami. Podniebna Trasa Widokowa oprócz hamaków i zjazdu na tyrolkach proponuje również wspinaczkę. Na Wzgórzu Harcerskim stanęła sześciometrowa ścianka wspinaczkowa, z której pod okiem instruktora będą mogli korzystać dorośli i dzieci. Podczas majowego weekendu Tyrolki i Hamaki pracować będą pełną parą, w godz. od 10 do 19. Można rezerwować zjazdy, ale również przychodzić bez zapowiedzi, wówczas trzeba poczekać na swoją kolej.   

Jaskinie na Kadzielni również mają nowe atrakcje. Dla grup zorganizowanych przygotowano szkolenia i warsztaty, na których można się dowiedzieć jak powstają jaskinie i jak bezpiecznie się po nich poruszać, jednocześnie dbając o ochronę przyrody. W majowy weekend jaskinie będą czynne, oprócz 1 maja, w godz. od 10 do 17.

Mniej ekstremalnie, ale z ciekawostkami

Długi weekend majowy można wykorzystać na odwiedzenie kieleckich placówek kultury.

28 kwietnia Dom Kultury Zameczek zaprasza w ramach Zameczkowej Sceny Młodych na koncert Zespołu Ayahuasca!

W sobotę i w niedzielę (28 i 29 kwietnia) Teatr TeTaTet na Małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystawi komedię „Umrzeć ze śmiechu”.

Także 28 kwietnia Kielecki Teatr Tańca zaprasza na Galę Szkoły KTT z pokazami konkursowymi. A dzień później, 29 kwietnia KTT będzie razem z publicznością świętował Międzynarodowy Dzień Tańca. Ta wyjątkowa okazja sprzyja do wystawienia niezwykle wesołego, pełnego radości i napawającego optymizmem spektaklu „Zobacz Jazz. Hymn of life & Golden Ages”.

Specjalnie na majówkę Muzeum Zabawek i Zabawy będzie czynne dłużej. Na dziedzińcu dla zwiedzających dostępne będą gry dawne od 11 do 14. W sobotę, 29 kwietnia placówka będzie gościć Spice Gears Academy zajęcia robotyki skierowane do dzieci i młodzieży. W programie mini turnieje średniowieczne katapulty, uczestnicy muszą rozbić wieże z kubeczków, kolejnym wyzwaniem będzie przejazd przez labirynt z przeszkodami, czyli nauka programowania.

30 kwietnia można zajrzeć na „Niedzielę z Geonaturą” w Muzeum Zabawek i Zabawy. Od godz. 11 do 14 będą warsztaty i pokazy związane z geo-ciekawostkami Kielc i regionu świętokrzyskiego. Będzie można zobaczyć skamieniałości i meteoryty oraz modele prehistorycznych zwierząt.

W poniedziałek, 1 maja chętni zbudują zabawkową wersję pojazdu kosmicznego. 2 maja na warsztatach z klockami, grą i aplikacją multimedialną będzie można poznać podstawy programowania, kodowania i sterowania robotami. A w środę, 3 maja zaplanowano prezentację historii druku 3D, jego możliwości i zastosowania. Na warsztaty i atrakcje na dziedzińcu wstęp będzie bezpłatny, za wyjątkiem wtorkowych warsztatów z klockami. Ekspozycję muzealną za darmo zwiedzimy we wtorek, 2 maja.

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach w majówkę 2023 zaprasza na Otwarcie Sezonu Letniego w Pałacyku Zielińskiego. Oprócz uczty muzycznej będzie też niespodzianka kulinarna. Na Letniej Scenie w niedzielę, 30 kwietnia pojawi się zespół Boba Jazz Band. Początek koncertu o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej w dawnym więzieniu kieleckim. 3 maja zwiedzanie będzie bezpłatne.

W Instytucie Dizajnu dostępne są trzy wystawy – „Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego”, „Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie” oraz „Dobre innowacje. Podsumowanie projektu”. Obie placówki na Wzgórzu Zamkowym będą nieczynne 1 maja.

Międzypokoleniowy weekend majowy pełen energii zapowiada Energetyczne Centrum Nauki Industria. Będzie o optyce, chemii w kuchni i fotosyntezie. Plan warsztatów i zapisy znajdziecie na stronie placówki. Bez rezerwacji i za darmo można zaglądać do Energetycznego Ogrodu Doświadczeń.

Biuro Wystaw Artystycznych poleca wystawy II Festiwalu Fotograficznego FOTOPERYFERIE, które będą dostępne od 28 kwietnia.

Po garść ciekawostek o dziejach miasta zaprasza również Muzeum Historii Kielc, które będzie czynne z wyjątkiem poniedziałku 1 maja. 

Powrót na początek strony