Pługopiaskarki zjechały do bazy

O 6 rano 16 kwietnia zakończyła się  na kieleckich ulicach Akcja Zima 2020/2021. Od 1 listopada 2020 r. w całodobowej gotowości były 24 pługopiskarki oraz kierowcy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

Pojazdy przejechały w tym sezonie ponad 130 tys. km - trzy razy okrążyły kulę ziemską. Na ulice Kielc wysypano 4635,8 ton soli (173 tiry) i 4001,3 ton piasku.

- Był to naprawdę trudny okres. Chyba nikt nie dowierzał, że tak może się stać, ale to była najmocniejsza zima w ciągu ostatnich 10 lat – mówi Piotr Sabat, p. o. kierownika Zakładu Usług Komunalnych w RPZiUK, który odpowiadał za przeprowadzenie Akcji Zima.

Kieleckie ulice podzielone zostały na trzy priorytety utrzymania. W pierwszej i drugiej kategorii znalazło się ok. 240 ulic, wśród nich miejskie odcinki dróg krajowych, wojewódzkich, główne arterie komunikacyjne oraz ulice po których porusza się transport zbiorowy. Do trzeciej trafiło ok. 270 ulic, głównie osiedlowych i bocznych.

RPZiUK regularnie uzupełniał zapasy soli i piasku, dzięki temu Kielce ominęły problemy z dostawami.

Pierwszy raz do walki ze śniegiem i gołoledzią pojazdy wyjechały pod koniec listopada, ale akcja patrolowo – interwencyjna trwała tylko trzy dni. Akcję czynną, kiedy na kieleckie ulice skierowano wszystkie 24 pługopiaskarki, wprowadzono po raz pierwszy 12 stycznia. Z najtrudniejszą sytuacją pracownicy RPZiUK musieli radzić sobie jednak w lutym. To wtedy jednego dnia kierowcy pokonali 9746 km. To dwa tysiące kilometrów mniej niż odległość w prostej linii z Kielc do Pekinu.

W czasie akcji „Zima” pracownicy RPZiUK odśnieżali także chodniki, place, deptaki, wejścia do przejść podziemnych, przejścia dla pieszych, perony przystankowe i kładki dla pieszych.

Powrót na początek strony