Pocztówki z Galicji 1920-1939. Wystawa prac Władysława Bogackiego

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski w Kielcach zaprasza na otwarcie wystawy fotografii w „Galerii u Strasza” w piątek, 25 lutego, godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Na ekspozycji zatytułowanej „Pocztówki z Galicji 1920-1939” zobaczymy prace Władysława Bogackiego – profesora, artysty fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików od 1957.

Pochodził z artystycznej rodziny, jego dziadek był rzeźbiarzem, a ojciec malarzem (uczniem Jana Matejki). Władysław Bogacki był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pierwsze próby fotografowania rozpoczyna w 1903 roku. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fotografii piktorialnej okresu międzywojennego. Pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca i złotego medalu w 1911 roku we Lwowie na Wystawie Krajowej. Od tego momentu był autorem i współautorem licznych wystaw fotograficznych krajowych i międzynarodowych, w Polsce oraz za granicą.

Był laureatem wielu nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych i ponad 50 medali. Wykonywał również dużo zdjęć podczas podróży zagranicznych. Do dziś można podziwiać piękno jego zdjęć w albumach rodzinnych, które znajdują się u Antoniego Florczaka w zbiorach Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Zdjęcia krajobrazów Włoch, Austrii i Szwajcarii, ale również architektury, to doskonałe przykłady umiejętności artystycznych Profesora. Część tych zdjęć to fotografie stereoskopowe.

Powrót na początek strony