Podróż z wyjątkowym przesłaniem

Krzysztof Jarzębski, niepełnosprawny kolarz z Pabianic rozpoczął drugi etap wyprawy po Polsce z kieleckiego Rynku. Powodzenia i bezpiecznej podróży życzyli mu prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępczyni Agata Wojda i pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych Jerzy Pióro.

Krzysztof Jarzębski jak sam mówi ma w rękach to, co inni mają w nogach. Od kilkunastu lat na handbike’u pokonuje kilkutysięczne dystanse, m.in. z Łodzi do Stambułu, przez Dolinę Śmierci w USA, do Włoch i Hiszpanii. Za każdym razem z przesłaniem dla osób niepełnosprawnych.

- Zawsze mówię – „ruszcie się”, nie musicie być sportowcami, są inne dziedziny - muzyka, poezja - każdy może znaleźć coś dla siebie. Siedzenie w domu i oglądanie brazylijskich seriali nic nie da, trzeba żyć – mówił podczas spotkania na kieleckim Rynku Krzysztof Jarzębski.

Właśnie ze stolicy świętokrzyskiego Pan Krzysztof rozpoczął drugi etap swojej podróży po Polsce. Tym razem planuje pokonać około 2700 kilometrów. W tym czasie odwiedzi Kraków, Opole, Wrocław, Zieloną Górę, Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Bydgoszcz, Zgierz i 7 października wróci do Łodzi.

- To wspaniała motywacja dla innych i niezwykły dowód hartu ducha, wytrzymałości i sportowej zaciętości. Życzymy powodzenia i bezpiecznej podróży – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Pan Krzysztof, który przejechał tysiące kilometrów, zawstydza osoby pełnosprawne, bo czasem zwycięża z nami lenistwo. Dla osób niepełnosprawnych jest do wspaniałe świadectwo, jak być aktywnym – mówiła zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Krzysztof Jarzębski od zawsze był aktywny, uprawiał dziesięciobój w Łódzkim Klubie Sportowym. W 1990 roku zdiagnozowano u niego nowotwór. Po amputacji kończyn nie poddał się chorobie.

- Trochę się namęczyłem, szukałem dla siebie miejsca. Próbowałem grać w koszykówkę, ale tu wynik nie zależał tylko ode mnie, próbowałem rzucać oszczepem, ale byłem sam. Znalazłem dla siebie właśnie handbike, można powiedzieć, że już objechałem równik. Największą motywację daje mi życie – opowiadał Krzysztof Jarzębski.

Krzysztof Jarzębski na swoim koncie ma szereg sportowych osiągnięć, w tym 9 medali mistrzostw Polski oraz kilka pucharów.

Powrót na początek strony