Podsumowanie obchodów Dnia Świętego Patryka 2022

Gry, zabawy, spotkania, wystawy, pokazy tańca oraz symboliczne oświetlenie budynków - to tylko część wydarzeń, jakie zorganizowały kieleckie instytucje w ramach obchodów Dnia Św. Patryka. Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz instytucje miejskie włączyły się w narodowe Święto Irlandii. Podobnie jak w zeszłym roku, 7 instytucji kieleckich przyłączyło się do międzynarodowej akcji Global Greening – tym razem jednak oświetlono wybrane obiekty nie na kolor zielony lecz - w geście jedności z walczącą Ukrainą, na żółto-niebiesko.

Specjalny list z podziękowaniem za zaangażowanie Miasta Kielce przysłała także Ambasador Irlandii - Pani Emer O’Connell.

Spośród licznych atrakcji, jednymi z ciekawszych były te przygotowane m.in.: przez Staropolską Szkołę Wyższą (obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach), która zorganizowała spotkanie – wykład w języku angielskim z przedstawicielem Irish-Polish Society w Dublinie, p. Patrickiem Quigley, powieściopisarzem i felietonistą.

W Przedszkolu Samorządowym nr 39 każda z sal została udekorowana symbolami Irlandii i jej patrona, a przedszkolaki wykonały prace plastyczne, które wyeksponowano na wystawie. Ponadto przygotowana została gra z zadaniami. Szkoła Podstawowa Nr 20 im. Natalii Machałowej w Kielcach przeprowadziła z kolei quizy i lekcje kulturowe oraz, podobnie jak w innych placówkach – uczniowie
i nauczyciele ubrani byli na zielono, w nawiązaniu do barw narodowych Irlandii.

Dla odmiany tańce i pokazy muzyczno-kulinarne wykonały dzieci z przedszkoli nr 3 im. Robinsona Crusoe i nr 14 im. Marii Kownackiej.

Bardzo ciekawą ofertę przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Kielecki Teatr Tańca – pierwsza z instytucji, we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej, zorganizowała spotkanie online uczniów kieleckich szkól z P. Justyną Schramm, która opowiedziała o historii i kulturze Irlandii, ponadto dla mieszkańców Kielc został ogłoszony konkurs, w którym nagrodą był voucher do irlandzkiej restauracji.

Kielecki Teatr Tańca, oprócz oświetlenia swojej siedziby, udostępnił nagranie, prezentujące występ Zespołu tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan z Krakowa.

Więcej także na stronie Urzędu Miasta Kielce 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Powrót na początek strony