Pojazdy z duszą zjadą do Kielc i regionu świętokrzyskiego

Najstarsze wyprodukowano przed I wojną światową, najmłodsze w latach 80. ubiegłego wieku. Wszystkie łączy kultowa marka ze znakiem trójramiennej gwiazdy. Kielce będą gospodarzem XXII Zlotu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2024. Klasyczne pojazdy będzie można podziwiać już 15 czerwca na ul. Sienkiewicza. Na widzów czekają też dodatkowe atrakcje.

Do naszego miasta zjedzie 108 rzadkich Mercedesów ze wszystkich okresów motoryzacji.  

- To będzie przede wszystkim święto pasjonatów. Bardzo się cieszymy, że Kielce i województwo świętokrzyskie będą areną tego niezwykłego wydarzenia. W sobotę, 15 czerwca wszystkie te piękne pojazdy przejadą ulicami Kielc. Na ul. Sienkiewicza odbędzie się Konkurs Elegancji. Załogi wystąpią w strojach z epoki, z której pochodzi ich samochód, a jury, w którym mam przyjemność zasiadać, nagrodzi najbardziej zjawiskowe i pomysłowe stylizacje – mówi prezydentka Kielc Agata Wojda. I dodaje – Jestem przekonana, że to będzie niesamowita atrakcja dla naszych mieszkańców. Ale zainteresuje też wszystkich pasjonatów marki i samochodów z całej Polski. Dzięki temu Kielce będą miały doskonałą promocję.

Wydarzenie organizuje największy Klub Zabytkowych Mercedesów w Polsce. Raz do roku jego członkowie zbierają się w różnych regionach Polski, żeby chwalić się pojazdami, ale także by promować region.

- W Kielcach będziemy gościć po raz pierwszy. Zapraszamy na ulicę Sienkiewicza od godz. 12 do 16-17. Najstarszy pojazd pochodzi z 1914 roku i ma koła szprychowe. Jest to staruszek i szybko się męczy, dlatego do stolicy świętokrzyskiego przyjedzie na lawecie. Na kołach będzie jeździł tylko po centrum. Drugi najstarszy z 1934 roku przyjedzie z Austrii. Dodam, że całą trasę, 1400 kilometrów pokona na kołach. Za jego kierownicą zasiądzie kobieta – mówi komandor StarDrive Poland Kielce 2024 Ireneusz Piotr Chmielik. I dodaje, że klasyki trzeba odpowiednio traktować zimą i umieć z nim rozmawiać, aby na trasie nie odmówiły posłuszeństwa. – Stare samochody mają duszę i jeśli ma się do nich odpowiednie podejście to wtedy jeżdżą cały sezon – opowiada komandor Zlotu.

Dokładny plan wydarzeń można znaleźć na stronie Klubu Zabytkowych Mercedesów oraz na jego profilach na Facebooku oraz Instagramie.

Ambasadorem StarDrive Poland Kielce 2024 jest aktor Rafał Zawierucha.

- Cieszę się, że jako kielczanin mogę wspierać takie wydarzenie, które zachęca mieszkańców naszego miasta do spędzania czasu w zupełnie inny sposób. Bardzo mi zależy byśmy pokazywali nasze małe ojczyzny i miejsca, z których pochodzimy – powiedział Rafał Zawierucha. – Podczas StarDrive będziemy mieli niespodzianki. Uchylę tylko rąbka tajemnicy, że w jury będzie jeszcze jedna wyjątkowa osoba, która kocha nie tylko muzykę, ale również dźwięk silników. To postać ze świata muzyki i satyry. Warto przyjść na to wydarzenie całymi rodzinami. A ponieważ nazwisko zobowiązuje, Zawierucha, pogoda będzie – dodał aktor.   

Kielce nie są jedynym miejscem w regionie, gdzie będzie można podziwiać klasyki. Już w czwartek, 13 czerwca o godzinie 12:00 na Torze Kielce zaplanowano pokazowy przejazd klasycznych gwiazd, próby sprawnościowe oraz – dla chętnych – próby sportowe.

W piątek, 14 czerwca odbędzie się rajd turystyczny wiodący trasą okolicznych atrakcji. Uczestnicy zatrzymają się nad zalewem w Borkowie, w Zamku Rycerskim w Sobkowie, przejadą przez Rynek w Chęcinach, aleją lipową w Oblęgorku, odwiedzą Samsonów i zakończą przejazd przy Dębie Bartku.

zabytkowe mercedesy.jpg

Powrót na początek strony