Polacy-Węgrzy: niewygasła przyjaźń

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

„Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech”- konferencja pod takim hasłem odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. To jeden z elementów obchodzonej w Kielcach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz wybuchu rewolucji węgierskiej, które były wyrazem sprzeciwu  wobec działań ówczesnej władzy. W programie rocznicowych „Polsko-węgierskich spotkań z historią” uczestniczy m.in. młodzież oraz władze partnerskiego dla Kielc Budapesztu-Csepel.

 

Burmistrz Lenard Borbely podziękował Polakom za zaangażowanie w udzielaniu pomocy jego rodakom podczas zbrojnego powstania. Kolejne fakty wspólnej histoii przypomniał prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Mówił  też o wieloletniej współpracy oraz o tym, jak ważna jest przyjaźń Polaków i Węgrów. Burmistrz Budapeszt-Csepel podkreślił także, że kooperacja z Kielcami utrzymywana jest obecnie na bardzo wysokim poziomie.


Konferencja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” odbyła się w ramach organizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 spotkań „Patriotyzm- wczoraj, dziś i jutro”. Uczestniczyli w niej m.in. ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1990-95 oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Powrót na początek strony