Polskie Marki Turystyczne wyróżnione podczas gali w Kielcach

Poznaliśmy laureatów drugiej edycji projektu „Polskie Marki Turystyczne”, realizowanego we współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek w Centrum Geoedukacji – Geonatura przy ul. Daleszyckiej 21.

Poznań, Łódź czy Jura Krakowsko Częstochowska to tylko kilka z atrakcji, które zostały wyróżnione w drugiej edycji projektu „Polskie Marki Turystyczne”.  Jego głównym celem jest wsparcie tworzenia tzw. regionów turystycznych, których marka, wysoka jakość świadczonych usług oraz spójny marketing mają zachęcać do podróży. Niezbędne jest, aby informacje nt. miejsca były wiarygodne, zaś turysta mógł sprawnie zorganizować swoją podróż korzystając z atrakcji i usług zgrupowanych w ramach obszaru wizerunkowego danej marki.

W uroczystości, która odbyła się w Centrum Geoedukacji - Geonatura, Miasto Kielce reprezentował prezydent Bogdan Wenta i wiceprezydent Bożena Szczypiór. W wydarzeniu udział wzięli również sekretarze stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Gut-Mostowy i Anna Krupka, p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes POT, Marcin Różycki, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik.

W ramach projektu tworzone są warunki dla kooperacji organizacji turystycznych, samorządów i podmiotów branży turystycznej, co powinno zaowocować profesjonalizacją zarządzania turystyką na poziomie lokalnym. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której graniczące, a często nawet konkurujące ze sobą gminy czy lokalne organizacje turystyczne rozpoczną współpracę przy tworzeniu wspólnej oferty turystycznej pod jednym, dużo mocniejszym wizerunkowo szyldem i w ramach jednego podmiotu, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie i promowanie danej marki.

Laureaci tytułu „Polska Marka Turystyczna”, mogą korzystać ze wsparcia POT w prowadzeniu działań promocyjnych, m.in. z obniżonego kosztu udziału w branżowych targach w kraju i za granicą oraz w wystawach i wydarzeniach promocyjnych, produkcji materiałów promocyjnych, organizacji podróży studyjnych dla przedsiębiorców i potencjalnych kontrahentów oraz dziennikarzy. Organizatorzy liczą, że znak „Polska Marka Turystyczna” stanie się prestiżowym certyfikatem oznaczającym jakość, atrakcyjność i niezawodność, a turyści będą brać go pod uwagę przy planowaniu swoich podróży.

Jak przekonują inicjatorzy projektu, podobne przedsięwzięcia stosowane są w wielu innych krajach, np. Austrii, Niemczech czy Szwajcarii. Tworzenie tzw. regionów turystycznych czy kompleksowych szlaków turystycznych z silną marką jest swego rodzaju parasolem marketingowym dla usługodawców z danego obszaru. Zwiększenie atrakcyjności regionów turystycznych ma zachęcić turystów do wydłużenia czasu pobytu.