Polsko - Węgierskie Spotkania z Historią 1956

W dniach 3 - 6 października 2016 r. w Kielcach - z okazji 60. rocznicy Wydarzeń 1956 roku w Kielcach - odbędą się  Polsko Węgierskie Spotkania z Historią. Uczestnikami tych wydarzeń będzie młodzież szkolna z Kielc oraz partnerskiego samorządu,  XXI dzielnicy Budapesztu - Csepel.

 

Pierwszego dnia Spotkań, polsko - węgierska młodzież rozpocznie swą podróż w czasie od Przystanku Historia IPN w Kielcach, gdzie będzie prezentowana m.in. wystawa autorstwa Krystyny i Tadeusza Selbiraków "Węgry 1939 r. Czyj to sojusznik?". Opowiada ona o pomocy udzielonej przez Węgrów uchodźcom z Polski, w tym licznej grupie żołnierzy Wojska Polskiego, uciekających przed represjami Niemiec i Związku Radzieckiego po klęsce wrześniowej w 1939 r.

 

Kolejnym etapem jest spotkanie ze świadkami historii w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ul. Zamkowej 3, podczas którego młodzi Węgrzy i Polacy będą mogli osobiście zadawać pytania seniorom, w tym członkom Stowarzyszenia Pamięci Narodowej "CZWARTAK”,  których młodość przypadła na czasy nazizmu i stalinizmu, a wir historii rzucił ich w ręce okrutnego aparatu bezpieczeństwa. W kolejnych punktach programu Polsko - Węgierskich Spotkań z Historią przewidziane są wizyty w Archiwum Państwowym, na Stadionie, w Centrum Geoedukacji.

 

Ważnym elementem tego projektu będzie też spotkanie w Ośrodku Kultury ZIEMOWIT: projekcja filmu "13 lat 13 minut" reż. Marka Maldisa ukazująca tragiczne losy Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda - kilkunastoletnich młodych chłopców zamordowanych w 1956 r. oraz prezentacja sprzętu i sylwetek Żołnierzy Wyklętych przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

 

6 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbędzie się konferencja popularno - naukowa pt.: "Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech" w ramach spotkań "Patriotyzm - wczoraj, dziś i jutro" z udziałem Ákosa Engelmayera - Ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1990-95, Jánosa Tischlera - Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, reżysera Marka Maldisa i "boglarczyka" Tadeusza Selbiraka. Na zakończenie projektu Kinie Moskwa odbędzie się w  specjalny Wieczór Polsko - Węgierski, podczas którego uczestnicy Spotkań obejrzą film "1956. Wolność i miłość".

Powrót na początek strony