Pomnik na Białogonie upamiętni Powstańców Styczniowych

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” oraz Staropolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w rejonie ulic Kolonia i księcia Druckiego- Lubeckiego w Kielcach stanął pomnik upamiętniający wybuch Powstania Styczniowego. W niedzielę, 22 stycznia minie 160 lat od tego wydarzenia. W tym dniu odbędzie się również oficjalne odsłonięcie monumentu.

Miejsce powstania pomnika nie jest przypadkowe, bo to na kieleckim Białogonie, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. Z Zakładów Mechanicznych wyszli robotnicy i gotowi do walki z Rosjanami udali się na zgrupowanie polskich wojsk na Karczówce. W Białogonie utworzono również jeden z najsilniejszych w województwie ośrodków konspiracyjnych, który działał czynnie przez cały okres powstania - zaznaczają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Pomnik ma trzy i pół metra wysokości i powstał z litego kamienia pińczowskiego. Jego wykonanie kosztowało blisko sto tysięcy złotych, środki te pochodzą ze zbiórki publicznej oraz wsparcia kieleckiej firmy.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu zaplanowano na niedzielę, 22 stycznia o godz. 17.30. Wcześniej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny w kościele przy ulicy Kolonia 34 - Parafia Przemienienia Pańskiego w Kielcach.

Honorowym Członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych na 160. rocznicę wybuchu powstania jest prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony