Pomoc dla obywateli Ukrainy w jednym miejscu. W Kielcach działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny

Aktywizacja zawodowa oraz społeczna osób, które przed wojną schroniły się w Kielcach – to główne zadania uruchomionego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego. Przy Żeromskiego 20/24a na obywateli Ukrainy czekają pracownicy socjalni, doradcy zawodowi, psycholodzy, psychoterapeuci i prawnicy.

W poniedziałek w Kielcach uruchomiono Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla obywateli Ukrainy. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 15:00.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Punktu. Widzimy, że taka kompleksowa pomoc jest bardzo potrzebna. Zachęcam organizacje pozarządowe do informowania o działalności Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego i kierowania tu obywateli Ukrainy - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Codziennie przy Żeromskiego dyżurować będzie kilka osób. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy na spotkania i wizyty.  

- Pracownicy socjalni oraz pracownicy działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie będą udzielać wsparcia z zakresu pomocy społecznej. W jednym z pomieszczeń można porozmawiać z psychologiem ponieważ wiemy, że wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Na miejscu są też doradcy zawodowi i prawnik. Stworzyliśmy także salę komputerową. Nasz informatyk będzie pomagał w obsłudze komputerów, aby każdy chętny mógł przygotować na przykład dokumenty aplikacyjne do pracy, sprawdził oferty pracy czy złożył wniosek o wypłatę 500 plus do ZUS-u drogą elektroniczną – informuje Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W Punkcie organizowane będą także zajęcia z języka polskiego. Najmłodsi mogą pobawić się w specjalnie przygotowanym kąciku. Dla wszystkich dostępny jest aneks kuchenny.

- Po pierwszym, wspaniałym odruchu serca konieczne jest wypracowanie systemowych rozwiązań pomocy. Wiemy, że wielu uchodźców, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Kielcach, chce tu zostać. Naszym zadaniem jest im pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy, zapewnienie dzieciom miejsc w szkołach i udzielenie wsparcia na każdym polu – mówi zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Do piątku, 1 kwietnia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach ponad 300 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.  

Komputery do Punktu użyczyła firma Silevis.

punkt konsultacyjny-1.jpg

Powrót na początek strony