Popiersie Jerzego Pilcha stanęło w kieleckiej Alei Sław

- Supermęski, superwkurzony jak zawsze, za co bardzo dziękuję – mówiła podczas odsłonięcia rzeźby Kinga Strzelecka–Pilch, żona zmarłego w 2020 roku pisarza. Jerzy Pilch dołączył do Witolda Gombrowicza, Marka Hłasko, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i innych osób kultury i sztuki upamiętnionych w kieleckiej Alei Sław.

Uroczystość odbyła się w czwartek, 22 grudnia na Skwerze Szarych Szeregów. Wzięli w niej udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępcy Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach Anna Żmudzińska, prezeska Związku Literatów Polskich oddział Kielce Anna Zielińska-Brudek oraz autorka rzeźby Aleksandra Wiater. Fragment "Dzienników" Jerzego Pilcha odczytał dr Bartłomiej Zapała. 

- W naszej pięknej kieleckiej Alei Sław odsłaniamy dzisiaj popiersie Jerzego Pilcha, pisarza, felietonisty, dramaturga, scenarzysty filmowego, publicysty, ale co szczególnie ważne dla Kielc - kielczanina. Ktoś oczywiście może powiedzieć, że z wyboru, ale to właśnie nasze miasto wybrał Pan Jerzy i Pani Kinga. Z dumą i radością, witamy Pana Jerzego, choć symbolicznie, w naszej pięknej alei najbardziej zasłużonych i znanych ludzi kultury i sztuki z całego świata. Niech to popiersie przypomina jego twórczość i dokonania – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Włodarz Miasta przypomniał także, że Jerzy Pilch od czerwca tego roku jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

- Jurek nadal jest moim ulubionym pisarzem. Uwielbiam to miejsce i cieszę się, że został tu upamiętniony. To prezent dla mnie na lata, bo będę mogła tu przychodzić – mówiła Kinga Strzelecka-Pilch. – Dziękuję Panu prezydentowi Bogdanowi Wencie i wiceprezydentom Pani Agacie Wojdzie i Panu Marcinowi Chłodnickiemu, że są otwarci na dialog. 

Konkurs na projekt popiersia, ogłoszony przez Związek Artystów Rzeźbiarzy - Okręg Kielce, został rozstrzygnięty w październiku tego roku. Autorką rzeźby, która stanęła na Skwerze Szarych Szeregów jest kielczanka Aleksandra Wiater, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- W swoich tekstach poruszał poważny problem alkoholizmu, to przedstawienie nie mogło być wesołe, musiało mieć w sobie trochę smutku. Nieformalny ubiór, lekko zsunięte okulary, to było coś co wyróżniało Jerzego Pilcha. Dla mnie, jako osoby młodej, to wyróżnienie, że portret mojego autorstwa stanął w miejscu, gdzie się wychowałam i chodziłam do szkoły – opowiadała Aleksandra Wiater.

Ogłoszenie konkursu i wykonanie rzeźby w Alei Sław kosztowało 40 tys. zł. 30 tys. zł pochodziło z budżetu Miasta Kielce. Pozostałą kwotę na ten cel przekazały Klub MKS Cracovia Kraków, ukochana drużyna pisarza i firma Comarch.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Do Kielc przeprowadził się pod koniec 2019 roku. Przez lata był związany z „Tygodnikiem Powszechnym", ale publikował też w „Polityce" czy „Przekroju”. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1989 za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. W jego dorobku znajdziemy takie książki jak „Spis cudzołożnic, Proza podróżna”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym”, „Moje pierwsze samobójstwo” czy „Marsz Polonia”. Był wiernym kibicem klubu Cracovia. Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

Aleksandra Wiater, autorka projektu rzeźby Jerzego Pilcha pochodzi z Kielc. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którą ukończyła w 2021 roku z wyróżnieniem. Należy do Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. Artystka zajmuje się rysunkiem oraz rzeźbą figuratywną. Inspiruje ją ciało człowieka, a w szczególności twarze ludzi, co stanowi integralną całość w jej twórczości. Swoją twórczość prezentowała na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureatka 45. Interdyscyplinarnego Konkursu PRZEDWIOŚNIE 2022, za rzeźbę - „Prosopon”.

Powrót na początek strony