Artysta został uwieczniony z pędzlami, charakterystyczną ramką i ukochanym psem. – Krzysztofie Jackowski witaj w Alei Sław – powiedziała prezydentka Kielc Agata Wojda, podczas uroczystego odsłonięcia popiersia kieleckiego malarza.
Krzysztof Jackowski był jednym z najbardziej znanych malarzy pochodzących z Kielc. Na uroczystość przybyło wielu gości. Inicjatorem ustawienia rzeźby byli przyjaciele malarza.
- Ceniliśmy go jako ciekawego artystę, z humorem i inteligencją patrzącego na rzeczywistość, wspaniałego Człowieka. Pomnik powstał wyłącznie ze składek osób prywatnych. Rzeźbiarz Sławomir Micek z wielkim zaangażowaniem podjął się wykonania tego dzieła, służył też cennymi radami, pomocą i pomysłami. Krzysztof Jackowski, artysta malarz znalazł należne mu miejsce w kieleckiej Alei Sław – powiedział dr Jerzy Krzewicki, jeden z przyjaciół artysty.
Popiersie odsłoniły Danuta Jackowska, żona artysty oraz prezydentka Kielc Agata Wojda.
- Aleję Sław możemy nazywać nie tylko kielecką, bo jest w naszym mieście, ale też dlatego, że wypełnia się wspomnieniami o kielczanach. Krzysztof Jackowski był kielczaninem, wyjątkowym artystą, ironistą, który swoją twórczością złośliwie smagał swoich przyjaciół. To, że Państwo tu jesteście, jest dowodem, że przyjaciele się nie obrażali, a wręcz rozpływali się w uwielbieniu dla jego osobowości i twórczości. O największym osiągnięciu artysty świadczy to, że potrafi wokół siebie zbudować społeczność. Dla każdego miasta nie ma nic cenniejszego niż kapitał ludzki, społeczność i środowisko – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.
Jako niezwykłego człowieka i artystę wspominał Krzysztofa Jackowskiego Marian Rumin, jego uczeń i wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych.
- Zawsze chciał być wolnym człowiekiem. Pierwsze dwie wystawy zorganizował w ruinach zamku w Piekoszowie. Zazwyczaj jego obrazy dotyczyły dwóch rzeczywistości – niebiańskiej i ziemskiej. Żeby więcej dowiedzieć się o Krzysztofie Jackowskim, trzeba je oglądać. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie retrospektywna wystawa jego dzieł – powiedział Marian Rumin.
Krzysztof Jackowski urodził się w 1936 w Kielcach. Był uczniem kieleckiego plastyka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom otrzymał w 1960. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych oraz wziął udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był stałym uczestnikiem organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach cyklu „Przedwiośnie”. Jego obrazy znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (głównie we Francji i Szwajcarii). Oprócz tego wykonał polichromię w kościołach w Szydłowie, Gnojnie, Obiechowie, Końskich oraz odnowił polichromię kościoła w Leszczynach.
W roku 2003 otrzymał nagrodę miasta Kielce, za wybitne umiejętności, pracę twórczą, propagowanie kultury i sztuki, udział w licznych ogólnopolskich oraz światowych wystawach malarstwa, promujących Kielce w kraju i za granicą.
Zmarł 21 maja 2021 roku w wieki 85 lat.