Powołano Centralną Dolinę Wodorową

W Kielcach uroczyście powołano Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich. W założeniach jest m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów. W całodniowym wydarzeniu udział wzięli prezydent Bogdan Wenta oraz jego zastępca Bożena Szczypiór.

Dolina będzie funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Powstała na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. To kolejna inicjatywa, której celem jest produkcja zeroemisyjnej energii, opartej o tzw. zielony wodór.
Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.

- Transformacja energetyczna, a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne, to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi świat. Polska jest w światowej czołówce producentów wodoru i to musimy wykorzystać – podkreśla prezydent Bogdan Wenta. 

Tuż przed południem, w Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury spotkali się obecni i nowi członkowie Klastra Wodorowego, który jest zaczątkiem CDW. Spotkanie połączone było z panelami eksperckimi. W wydarzeniu udział wziął prezydent Bogdan Wenta. - Powołanie CWD to bardzo dobry i ważny kierunek. Możemy czuć się zabezpieczeni w takich sytuacjach, jakie dzieją się np. teraz podczas wojny na Ukrainie i w Izraelu. 

Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria zauważa, że wszystkie doliny wodorowe przyjęły formę stowarzyszeń. - Także my przyjęliśmy tę formę. Członkami założycielami mogą być tu tylko osoby fizyczne. Bardzo cieszymy się, że dołączył dziś do nas prezydent Bogdan Wenta. Świadczy to o tym, że mamy wsparcie ze strony władz samorządowych, bo nie jest to wyłącznie inicjatywa biznesowa. Potrzebuje wsparcia całej lokalnej społeczności - powiedział prezes. Dodał, że dzisiejsze panele mają służyć dyskusji nt. dekarbonizacji przemysłu, wielkoskalowej produkcji wodoru oraz współpracy pomiędzy elektrowniami SMR. - Jako Dolina pracujemy już nad produkcją energii z zeroemisyjnych źródeł oraz wytwarzaniem zielonego wodoru z tej czystej energii. 

Wiceprezydent Bożena Szczypiór wzięła udział w popołudniowej części inauguracji, podczas której na dużej scenie KCK uroczyście powołano CGW. - Wszyscy oczekujemy, że środowisko, w którym funkcjonujemy, będzie czystsze, zdrowsze i bardziej przyjazne. Autobusy na wodór, małe reaktory, które z pewnością będą w stanie zastąpić duże i kosztowne, konwencjonalne bloki energetyczne to droga, z której powrotu w zasadzie nie ma. Ta odważna i zapewne niełatwa inicjatywa, której dwa lata temu podjął się prezes Szczepan Ruman, dzięki współpracy i szerokiemu partnerstwu na styku biznesu, samorządu oraz instytucji naukowych, dzisiaj wchodzi w kolejny etap. Możliwości jakie dzięki temu się otwierają przyniosą korzyści zarówno społeczne, naukowe, ekonomiczne jak i gospodarcze. Dają również realne wyobrażenie o bezpieczeństwie i niezależności energetycznej miasta i państwa komentuje wiceprezydent.

Pierwszy wodór w województwie świętokrzyskim może zostać pozyskany w 2024 roku. Wówczas w kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany w kopalni.

Powrót na początek strony