Powrót rowerów miejskich. Wypożyczalnia startuje 1 kwietnia

Za tydzień mieszkańcy Kielc i turyści będą mieli do dyspozycji 250 jednośladów – 210 klasycznych, 25 elektrycznych, 10 typu cargo i 5 tandemów. Ceny zostaną bez zmian. Dobra wiadomość jest taka, że pod koniec maja przybędzie pojazdów w czerwono-żółtych barwach.

Miejska wypożyczalnia rowerów została uruchomiona w połowie października ubiegłego roku i działała do końca listopada. Rowery przypadły do gustu mieszkańcom. Przez kilka tygodni kielczanie przejechali nimi 22 tys. kilometrów.

- Wiemy, że mieszkańcy Kielc z niecierpliwością czekają na uruchomienie miejskiej wypożyczalni. Zapraszamy do korzystania z jednośladów od 1 kwietnia. Liczymy, że ten środek transportu znów będzie często wykorzystywany do przemieszczenia się po mieście – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

– Na miejskich rowerach możemy też kręcić kilometry dla Kielc w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. A już teraz, do 21 maja można wziąć udział w rozgrzewce przed czerwcowymi zmaganiami - zachęca Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.   

Naprawy, zmiany i więcej jednosladów

W przewie zimowej wszystkie pojazdy przeszły przegląd techniczny. Każdy z nich został poddany konserwacji i niezbędnym naprawom. Rowery cargo wymagające poważniejszych prac zostały wysłane do producenta. We wszystkich lockach zostało zmienione oprogramowanie, zmieniono kod firmware zarządzający m.in. nadajnikami lokalizacyjnymi, co umożliwi dłuższą pracę baterii w rowerach czekających na wypożyczenie.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadził także analizę zgromadzonych danych statystycznych co pokazało potrzebę dodania do systemu dodatkowych rowerów oraz wpłynęło na decyzje dotyczące poszerzenia infrastruktury rowerowej w Kielcach o ogólnodostępne miejsca postojowe dla rowerów.

- Po ich wykonaniu, relokacji zostanie poddana część stacji wirtualnych Kieleckiego Roweru Miejskiego tak, aby wypożyczalnie przenieść w miejsca w których rejestrowano najwięcej zapytań z aplikacji dotyczących chęci znalezienia roweru do wypożyczenia. Nowe lokalizacje są także zgodne z wnioskami przesyłanymi do miasta przez kielczan. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami KRM to żywy organizm który ma ewoluować zgodnie z potrzebami mieszkańców naszego miasta – wyjaśnia Przemysław Chmiel, dyr. MOSiR-u.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podpisał już umowę na dostawę dodatkowych 55 rowerów.

- Dokupiliśmy 50 rowerów tradycyjnych i 5 elektrycznych. Termin dostawy to maksymalnie 60 dni czyli koniec maja – informuje Przemysław Chmiel.  

Ceny wypożyczenia rowerów miejskich

Tak samo jak w ubiegłym roku wypożyczenie roweru klasycznego na pół godziny będzie kosztowało złotówkę. Tyle samo zapłacimy za kolejne pół godziny. 2 zł będzie kosztowała druga godzina jazdy, 3 zł trzecia a czwarta i każda następna 4 zł.

Jeżeli będziemy chcieli wspomóc się „elektrycznie” przy pokonywaniu kieleckich wzniesień, wtedy za pierwsze pół godziny zapłacimy 1,5 zł. Tyle samo będzie kosztowało kolejne pół godziny jazdy na rowerze elektrycznym. Za drugą godziną zapłacimy 3 zł, za trzecią 4,5 zł, a za czwartą i następne godziny – 5 zł.

Wypożyczenie cargo lub tandemu to koszt 2 zł za pierwsze pół godziny, 2 zł za drugie pół godziny.  Druga godzina będzie kosztowała 4 zł, trzecia godzina 6 zł, a czwarta i następna 8 zł.

10 zł system będzie pobierał od użytkownika jeżeli ten pozostawi rower poza strefa stacji.

Dla chętnych są też abonamenty miesięczne na 50 godz. (100 minut dziennie), za które zapłacimy 40 zł.

Posiadacze aplikacji „Miejska Karta Kielce” mogą liczyć na 50 % zniżki na wszystkie powyższe ceny.

Gdzie parkować jednoślady?

W Kielcach utworzono 57 stacji wirtualnych i fizycznych. Te drugie są wyposażone w stojaki rowerowe, a przy trzech głównych stacjach - na Rynku oraz w pobliżu Dworca Autobusowego i dworca PKP – znajdziemy duże totemy informacyjne z mapą Kielc i najważniejszymi obiektami wartymi odwiedzenia.

Mapa wszystkich miejsc, gdzie możemy wypożyczyć lub zostawić rowery, dostępna jest w aplikacji Roovee oraz na stronie internetowej KRM – pod adresem kielce.bike.

Jak wypożyczać rowery?

Wystarczy na smartfonie zainstalować bezpłatną aplikację Roovee.

Na ekranie głównym znajdziemy mapę ze stacjami. Po naciśnięciu przycisku „Odblokuj” będziemy mogli zeskanować kod QR umieszczony na rowerze. Po zatwierdzeniu w aplikacji rozpoczęcia wynajęcia pojazdu, odblokujemy zamek znajdujący na tylnym kole jednośladu. Po zakończeniu korzystania z roweru musimy go domknąć ręcznie i zakończyć przejazd w aplikacji.

Za wypożyczenie roweru zapłacimy za pomocą modułu „Portfel”, tzw. portmonetki elektronicznej. Tutaj możemy sprawdzić ilość środków na koncie, historię operacji, a także doładować konto lub wypłacić dostępne środki. Aplikacja umożliwia także zakup abonamentów i podpięcie kart miejskich do systemu.   

Powrót na początek strony