Powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli szkół podstawowych

Testowanie nauczycieli w szkołach podstawowych i specjalnych

W szpitalu tymczasowym w Targach Kielce od 7 lutego, trwa ponowne testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli szkół specjalnych. Bezpłatnym testom na obecność SARS-CoV-2 poddawane są osoby, które były już badane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać się testowi. Badania zakończą się w piątek, 12 lutego.

Testowanie nauczycieli przedszkoli

W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego 2021 r. rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne szkoły, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola. Testowanie potrwa do 19 lutego 2021 r.

Badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

Szczepienia nauczycieli

Natomiast w poniedziałek, 8 lutego ruszyła rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy prowadzą dyrektorzy placówek. W pierwszej kolejności szczepieni będą ci pedagodzy, którzy obecnie pracują w systemie stacjonarnym. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego.

W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.

W pierwszej grupie objętej szczepieniami będą:

• nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
  • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

źródło: www.gov.pl