Poznaj operę. Zaprasza Kieleckie Centrum Kultury

Poznaj operę to nowy projekt Kieleckiego Centrum Kultury
KCK

Fragmenty czterech oper w wykonaniu solistów czołowych scen muzycznych w Polsce będzie można usłyszeć i obejrzeć w Kieleckim Centrum Kultury. To nowa propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają operę i tych, którzy chcą ją bliżej poznać. W tym roku Moniuszko, Mozart i Dionizetti.

- Chcemy, żeby Kieleckie Centrum Kultury kojarzyło się z otwartością i miejscem dla każdego. W naszym repertuarze mamy koncerty, spektakle teatralne, wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Brakowało oper i operetek, dlatego cieszę się, że udało nam się nawiązać współpracę z panem Grzegorzem Szostakiem, kielczaninem i solistą Teatru Wielkiego w Łodzi – mówi Augustyna Nowacka dyr. KCK-u.

- Bardzo się cieszę, że będziemy mogli pokazać choćby fragmenty czterech oper. Zaczniemy od „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki nawiązując tym samym do „Strasznego Dworu” wyreżyserowanego przez panią Marię Fołtyn, który był prezentowany w Kieleckim Centrum Kultury 25 lat temu – opowiada Grzegorz Szostak.

Spektakle przedstawione zostaną w oryginalnych wersjach językowych, w formie skróconej (najistotniejsze dla przebiegu spektaklu fragmenty). Artyści wystąpią w kostiumach, z umowną, ale pasującą do spektaklu scenografią, fortepianowym akompaniamentem, kwartetem smyczkowy i baletem.

- Każdemu spektaklowi towarzyszył będzie moderator, który przybliży całość fabuły oraz genezę powstania danego spektaklu, opowie o kompozytorze i klimacie tych czasów – mówi Robert Wieczorek, kierownik Impresariatu KCK-u.

Operowym wieczorom towarzyszyć będą wystawy plakatów, programów oraz fotosów z prezentowanej opery z wielu światowych scen muzycznych. Zbiory pochodzą z kolekcji redaktora Adama Czopka, pochodzącego ze Świętokrzyskiego dziennikarza, recenzenta muzycznego, autora książek i wielbiciela oper. Redaktor Czopek znany jest zwłaszcza ze swojego umiłowania twórczości Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera, Wolfganga Amadeusza Mozarta i oczywiście twórczości kompozytorów polskich. Ma w swoim dorobku szkice monograficzne poświęcone wszystkim operom Giuseppe Verdiego oraz Ryszarda Wagnera.

Harmonogram projektu #poznajoperę:

  • 27 lutego 2022 - Stanisław Moniuszko „Straszny Dwór”
  • 12 czerwca 2022 – Wolfgang Amadeusz Mozart „Don Giovanni”
  • 18 września 2022 – Wolfgang Amadeusz Mozart „Czarodziejski flet”
  • 13 listopada 2022 – Gaetano Dionizetti „Don Pasquale”

Powrót na początek strony