Poznaj tajemnice i mieszkańców Jaskiń na Kadzielni

Tej wiosny Jaskinie na Kadzielni witają turystów nowymi atrakcjami. Dla grup zorganizowanych przygotowano szkolenia i warsztaty, na których można się dowiedzieć jak powstają jaskinie i jak bezpiecznie się po nich poruszać, jednocześnie dbając o ochronę przyrody. Warsztaty pod hasłem „Nietoperze – nocne duchy” odbywają się poza godzinami pracy Podziemnej Trasy Turystycznej po wcześniejszej rezerwacji.

Jaskinie na Kadzielni czynne są od wtorku do niedzieli, natomiast w poniedziałki będzie możliwość skorzystania z nowej oferty szkoleń i warsztatów. Od wtorku do piątku wejścia do jaskiń odbywają się w godzinach 10:00-17:00. Ostatnie wejście o godzinie 16:30. Natomiast w soboty i niedziele tajemnice jaskiń można odkrywać od 11:00 do 18:00. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 17:30.

W majowy weekend jaskinie będą czynne, oprócz 1 maja, w godz. od 10:00 do 17:00.

Rezerwacje od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00-17:00, tel. 695 213 381 lub jaskiniakadzielnia@gmail.com. Rezerwacja poprzez pocztę elektroniczną następuje po otrzymaniu wiadomości e-mail z potwierdzeniem rezerwacji terminu.

„Nietoperze – nocne duchy”

Warsztaty tematyczne obejmują poznanie podstaw bezpiecznego poruszania się po jaskiniach. Podczas szkolenia, będzie można się dowiedzieć jak powstają jaskinie, gdzie ich szukać oraz jak bezpiecznie się po nich poruszać uwzględniając ochronę przyrody. Podczas spotkań przewodnicy będą zwracać szczególną uwagę na tematykę związaną z ochroną siedlisk mieszkańców jaskiń.

- Podczas warsztatów będziemy pokazywać techniki poruszania się w ciasnych miejscach. Chcemy przekazać jak najwięcej informacji, żeby naszych gości jak najlepiej przygotować do samodzielnych wycieczek do niezbyt trudnych jaskiń, żeby wszystkie takie wyjścia były dla nas jak największą frajdą, a być może też początkiem nowej pasji jaką jest taternictwo jaskiniowe – mówi Agnieszka Szrek-Burczyk ze Speleoklubu Świętokrzyskiego.

Warsztaty pod hasłem NIETOPERZE – „NOCNE DUCHY” będą trwać około 1 godz. Grupy mogą liczyć minimum 4 osoby, a maksymalnie 12.

Szkolenie warsztatowe mają na celu przybliżenie interesującej i słabo poznanej grupy ssaków jakimi są nietoperze, a poprzez zajęcia teoretyczne z nutką praktyki, mają dać możliwość aktywnego spędzenia czasu, na łonie przyrody oraz kształtować wrażliwość ekologiczną.

Powrót na początek strony