Piękne „Wiecz(trz)ne Kielce” - finaliści konkursu nagrodzeni

Zakończyła się druga edycja Konkursu Fotograficznego „Wiecz(trz)ne Kielce” organizowanego w ramach III Festiwalu Wiatru - Kielce 2023. Dziś autorzy najlepszych zdjęć otrzymali nagrody z rąk Bożeny Szczypiór, zastępcy prezydenta Kielc i Dariusza Detki, dyrektora Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Na konkurs wpłynęły łącznie 162 fotografie od 42 osób. W kategorii dzieci i młodzież do 18 lat zgłoszono 37 fotografii od 9 osób, a w kategorii osób powyżej 18 lat - 125 fotografii od 33 osób.

- Za nami druga edycja konkursu i jak pokazują statystyki, zainteresowanie mieszkańców z roku na rok jest coraz większe, a to najlepszy dowód na to, aby zarówno konkurs, jak i cały Festiwal Wiatru miał swoje kolejne odsłony. Serdecznie gratulujemy tegorocznym finalistom konkursu i zapraszamy za rok - mówiła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci voucherów o wartości 1000 zł, 500 zł i 300 zł (1. 2. i 3. miejsca w obu kategoriach) oraz nagrody rzeczowe (wyróżnienia).

Pierwsze miejsce w kategorii dzieci i młodzież do 18 lat zdobył Bartosz Antoniak, uczeń klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach oraz podopieczny „Zameczkowych” warsztatów fotograficznych u Marcina Michalskiego. Jak zaznaczył pierwsze miejsce w konkursie to dla niego ogromne wyróżnienie. - Startowałem już w kilku konkursach, ale po raz pierwszy zdobyłem główną nagrodę. Zdjęcia robię, odkąd pamiętam, często wychodząc z domu mam ze sobą aparat szczególnie podczas wydarzeń takich jak Święto Kielc, Budzenie Sienkiewki czy Festiwal Balonów. Dlatego cieszę się, że właśnie jedno z takich zdjęć zostało nagrodzone - mówił.

Pierwsze miejsce w kategorii osoby powyżej 18 lat otrzymał kielczanin Michał Głownia, jak zaznaczył fotografia to jego pasja. - Moje zainteresowania zawsze wiązały się ze sztuką, ale w ostatnich latach zdecydowanie postawiłem na fotografię, obecnie jestem z nią związany zawodowo. Robię też dużo zdjęć dla siebie, często wychodzę na spacer z aparatem i staram się uchwycić to, co widzę. Tak też było w przypadku zdjęcia, które wysłałem na konkurs. Zrobiłem je przypadkiem, był piękny wieczór, piękny widok i dziś mam tego efekty - mówił.

Lista laureatów:

Kategoria: dzieci i młodzież do 18 lat

1 miejsce - Bartosz Antoniak

2 miejsce - Wiktoria Wojniak

3 miejsce - Grzegorz Kłaczkiewicz

Wyróżnienie: Karina Dziwoń i Martyna Węska

Kategoria: osoby powyżej 18 lat

1 miejsce - Michał Głownia

2 miejsce - Katarzyna Zawadzka

3 miejsce - Paweł Tomczyk

Wyróżnienie - Pati John, Anna Picheta, Agnieszka Pietras, Damian Stachura i Alevtina Suntsova.

Wyboru najlepszych zdjęć dokonała komisja konkursowa w składzie: Antoni Myśliwiec - artysta fotograf, Członek Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF - przewodniczący jury, Jarosław Siłakiewicz - artysta fotograf, Członek Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, pracownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Kielce, Mateusz Wolski - fotograf związany z Kieleckim Centrum Kultury i Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia oraz Łukasz Zarzycki - fotograf, pracownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Podczas oceny fotografii komisja brała pod uwagę spełnienie założeń tematycznych konkursu, jakość walorów estetycznych i artystycznych oraz oryginalność, pomysł i wrażenie artystyczne.

Zgodnie z regulaminem fotografie miały być autorską interpretacją tytułu konkursu. Mogły prezentować np. fragmenty miejskiej architektury, zabytki czy elementy przyrody. Celem konkursu była promocja Miasta Kielce, poznawanie i upowszechnianie jego walorów turystycznych oraz kulturowych, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań fotografią, uwrażliwienie na piękno otaczającego świata, a także zachęcenie do jego utrwalania w postaci fotografii.

Konkurs organizowany był w ramach III edycji Festiwalu Wiatru - Kielce 2023, który koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Więcej informacji o konkursie oraz o Festiwalu Wiatru można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia www.kielce.eu/festiwal-wiatru.