Poznaliśmy laureatów 43. Konkursu Plastycznego PRZEDWIOŚNIE

W Biurze Wystaw Artystycznych poznaliśmy nazwiska laureatów 43. edycji Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2020.

Ze względu na szczególne okoliczności w tym roku nie zorganizowano uroczystego wernisażu pokonkursowej wystawy PRZEDWIOŚNIE. Na wręczenie nagród zaproszono tylko uczestników wystawy.

Laureaci PRZEDWIOŚNIA 2020

Nagroda Prezydenta Miasta Kielce GRAND PRIX ex aequo
- Małgorzata Stępnik za instalację-obiekt
- Rafał Urbański za zestaw dwóch prac

Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
- Andrzej Brzegowy za rzeźbę

Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach
- Dariusz Słota za zestaw prac
- Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego
- Ewa Banaszczyk za zestaw prac

Nagroda Burmistrza Buska-Zdroju
- Waldemar Musik za rzeźbę

Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu
- Anna Ciszek za zestaw rysunków

Nagroda Wodociągów Kieleckich
- Piotr Kaleta za zestaw prac

Nagroda ZPAP Okręg Kielecki (dla młodego artysty)
- Ewa Hapek-Rejmer za zestaw prac

Nagroda TVP Kielce
- Grzegorz Sideł za zestaw prac

Nagrody specjalne:

Nagroda Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju - Beata Bugaj-Tomaszewska za zestaw prac

Nagrodę Domu Środowisk Twórczych otrzymała Katarzyna Ziołowicz za zestaw prac – prezentacja prac artystki, wystawa indywidualna w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria w 2020 lub 2021 r.

W konkursie na plakat „Przedwiośnie 43” jury oceniło 12 prac 5 autorów. Wybrano do realizacji plakat autorstwa Krzysztofa Szafulskiego.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 87 twórców: mieszkających w województwie świętokrzyskim oraz tych, związanych z naszym regionem pochodzeniem, edukacją artystyczną lub przynależnością do związku twórczego. Z powodu pandemii jurorzy oceniali wszystkie dzieła na podstawie ich fotografii – artyści mogli wybrać, czy dostarczą do BWA prace czy prześlą ich zdjęcia.

Obecna wystawa składa się ze 154 prac 67 autorów, wybranych przez jury z 257 dzieł zgłoszonych do konkursu: obrazów, rysunków, grafik, rzeźb, fotografii, kolaży i instalacji. Jak zawsze wartością ekspozycji PRZEDWIOŚNIE jest różnorodność technik, konwencji i tematów. W tym roku pojawił się temat nowy i szczególny – związany z aktualną sytuacją pandemii. Kilkoro artystów odniosło się do niej w swoich najnowszych pracach.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w BWA od 27 czerwca do końca lipca.