Poznaliśmy laureatów 44. Konkursu Plastycznego PRZEDWIOŚNIE

Poznaliśmy laureatów 44. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2021. Dziś w Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż, na którym zaprezentowano konkursowe prace.

PRZEDWIOŚNIE jest platformą szerokich konfrontacji i spotkań plastycznych świętokrzyskich artystów. Do tegorocznego konkursu 90 artystów związanych z regionem zgłosiło 255 prac.

- Kształt prezentacji PRZEDWIOŚNIE 44 sformowało trzyosobowe jury: artysta grafik prof. Mirosław Pawłowski, artysta malarz prof. Bogdan Bachorczyk oraz artysta rzeźbiarz dr Tomasz Domański. Kierując się surowym kryterium oryginalności, profesjonalizmu i nowoczesności, zaakceptowało i zakwalifikowało do wystawy 89 prac 48 autorów. Przy tak dużej redukcji dzieł powtarzane często stwierdzenie, że już kwalifikacja do wystawy pokonkursowej jest nagrodą, nabiera tym większej wyrazistości…  - napisała we wstępie do katalogu wystawy dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.

Wystawę pokonkursową można oglądać do 30 lipca br.

- Wyrażam nadzieję, że ta znakomita wystawa po raz kolejny utwierdzi wszystkich w przekonaniu, że warto wspierać kulturę i sztukę – i że warto w nich uczestniczyć, oraz z ich bogactw i wartości korzystać – przekonuje dyrektor BWA.

Lista nagrodzonych:

1. Nagroda Prezydenta Miasta Kielce GRAND PRIX

Arkadiusz Sędek za zestaw prac fotograficznych

2. Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

Henryk Królikowski za dyptyk „Ni to statek, ni to Arka” (linoryt)

3. Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach

Rafał Urbański za asamblaż „Martwe pixele” z cyklu „Ślad cyfrowy”

4. Nagroda Burmistrza Buska-Zdrój

Grzegorz Sideł za zestaw prac fotograficznych

5. Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu

Tamara Maj za zestaw prac wykonanych w technice własnej

6. Nagroda Wodociągów Kieleckich

Cezary Łutowicz za zestaw prac fotograficznych

7. Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego

Martyna Jastrzębska za dyptyk fotograficzny „Ćwiczenia ze smutku”

8. Nagrodę TVP Kielce
Magdalena Wolff za dyptyk fotograficzny „Gravitatio”.

9. Nagroda ZPAP
Urszula Wolska za collage „Ładny wzorek był na tym pudełku”.

Nagrody specjalne:

10. Nagroda Hotelu Bristol Busko ART & Medical Spa w Busku-Zdroju – weekend dla 2 osób w Hotelu Bristol Busko ART & Medical SPA i prezentacja prac

Marek Osman za zestaw plakatów

Wyróżnienia honorowe:

Stanisław Świeca za zestaw gipsorytów

Krzysztof Zając za fotografie.

W konkursie na plakat „Przedwiośnie 44” jury oceniło osiem prac trzech autorów. Wybrano do realizacji plakat autorstwa Jakuba Święcickiego.