Poznaliśmy laureatów konkursu nt. Unii Europejskiej

Które kraje były państwami założycielskimi Unii Europejskiej? Ile autobusów hybrydowych zakupionych ze środków UE jeździ po Kielcach? Która ulica została przebudowana ze środków UE w ramach jednej z największych inwestycji drogowych w Kielcach wartej ok 150 ml zł? To tylko wybrane z 20 pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu „ 20 lat minęło – Kielce w Unii Europejskiej”.

Miasto Kielce zorganizowało konkurs z okazji 20-tej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Test konkursowy, dostępny na portalu Idea Kielce, obejmował 20 pytań z wiedzy ogólnej oraz o inwestycjach zlokalizowanych na terenie Kielc, które były współfinansowane z pieniędzy unijnych.

Wręczenie nagród 33 laureatom odbyło się w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdyż jak podkreśliła prezydentka Agata Wojda, placówka jest doskonałym przykładem miejsca, które bardzo dobrze wykorzystało szansę płynącą z członkostwa w UE. – Bardzo dziękujemy, że choć w tak drobny sposób angażujecie się w życie miasta. Bardzo was o to prosimy, bo na tym nam szczególnie zależy, abyście bywali i „współdotykali” naszego miasta, współtworzyli nasze miasto, a my będziemy się starali dać ku temu jak najwięcej okazji – powiedziała Agata Wojda. Dodała, że przed Miastem Kielce ogromne wyzwanie. – Będziemy bardzo się starali pozyskać środki na różne miejskie inwestycje i część z nich z pewnością będziemy z państwem konsultować po to, aby te projekty były jak najlepiej pasujące do naszych wspólnych potrzeb.

Renata Wojańczyk-Szymoniak, nauczycielka geografii i jedna z laureatów konkursu zdradziła, że niektóre pytania wymagały poszukania odpowiedzi, zwłaszcza te dotyczące UE z początkowych lat. - Nie byłam pewna co do remontu jednej z dróg, ale większość odpowiedzi znałam, choćby z racji wykonywanego zawodu – powiedziała. - Pamiętam czasy kiedy wchodziliśmy do Unii. Dziś w Kielcach na każdym kroku widać szereg zmian – dodała.

W konkursie mogły wziąć udział osoby pełnoletnie, zamieszkujące Kielce. Laureaci otrzymali dyplomy, zaproszenia i wejściówki do miejskich instytucji sportu i kultury oraz upominki.

Powrót na początek strony