Prekursor fotografii Maksymilian Strasz patronem Technikum nr 11

Kolejne upamiętnienie ojca polskiej fotografii w Kielcach. W Zespole Szkół nr 2, odbyło się uroczyste nadanie imienia Maksymiliana Strasza Technikum nr 11. Podczas uroczystej akademii został zaprezentowany nowy sztandar oraz logo szkoły. Uczniowie i nauczyciele przygotowali inscenizację historyczną nawiązującą do pierwszych zdjęć wykonanych przez Maksymiliana Strasza. Wystąpił również Zespół Artystyczny Kryształki z Daleszyc.

W wydarzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodniki oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Piotr Łojek. Technikum nr 11 przy Zespole Szkół nr 2 istnieje od 2014 roku. Jednym z najchętniej wybieranych przez uczniów kierunków edukacyjnych jest technik fotografii i multimediów, stąd pomysł, aby patronem placówki został związany z Kielcami pionier fotografii w Polsce.

- Maksymilian Strasz po raz kolejny został upamiętniony w naszym mieście. Na osiedlu Kochanowskiego w południowej części Kielc mamy ulicę jego imienia, a w Wojewódzkim Domu Kultury od dwóch lat funkcjonuje "Galeria u Strasza". Prowadzą ją członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Maksymilian Strasz urodził się w Ojrzanowie na Mazowszu, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Ukończył Szkołę Inżynierii Cywilnej, a później Wydział Sztuk Pięknych i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie powstania listopadowego służył w kwatermistrzostwie wojska polskiego. W 1837 roku objął stanowisko inżyniera guberni krakowskiej i zamieszkał w Kielcach. Nadzorował utrzymanie i budowę dróg lądowych i wodnych, był też autorem niezrealizowanych projektów budowy nowego gmachu rządu gubernialnego oraz nowej siedziby Dyrekcji Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, rozbudował szpital miejski, kontynuował prace przy parku miejskim. W 1840 r. zaprojektował i wybudował własną kamienicę przy ul. Dużej. W 1844 r. opuścił Kielce, przenosząc się do Warszawy. Prekursor fotografii w Polsce interesował się optyką, technikami fotograficznymi - kalotypią i dagerotypią, pisał artykuły i podręczniki związane z nowym wynalazkiem.

Powrót na początek strony