Prezentacja projektu audiowizualnego w Punkcie Promocji Kielc

W sobotę, 16 września w Punkcie Promocji Kielc - Galeria „Dworzec 17:30” odbędzie się prezentacja projektu audiowizualnego pt. „Dlaczego Kielce zostaną Europejską Stolicą Kultury 2029”, realizowana przez Wydział Sztuki UJK. Wydarzenie odbywające się w ramach Festiwalu Wiatru rozpocznie się o godz. 17:30.

Wystawa ma bezpośredni związek z przygotowaniami kandydatury Kielc do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jej uczestnikami są osoby aktywnie uczestniczące w życiu kulturalno-społecznym naszego miasta i regionu, które wyraziły pełne zrozumienie dla podjętej inicjatywy oraz postanowiły ją wesprzeć.

Odnajdziemy tu zarówno artystów, animatorów życia kulturalno-artystycznego, aktywistów społecznych, działających na rzecz rozwoju Kielc, budowania społeczeństwa obywatelskiego i dialogu międzykulturowego, przedstawicieli przemysłów kreatywnych, wykładowców akademickich, wyróżniających się osiągnięciami artystycznymi studentów. Wśród nich są osoby zarówno mieszkające w Kielcach od urodzenia, osoby które wybrały Kielce za swój dom, osoby które z Kielc wyjechały, ale miasto to wciąż jest im drogie i chętnie do niego wracają, w tym: Ewelinę Barwicz (tancerkę i choreografkę), Barbarę Biskup (społeczniczkę, aktywistkę, związaną z Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz Prowincją Równości), Angelikę Bujak-Kaplan (projektantkę graficzną związaną z wytwórnią Universal Music Polska), Zbigniewa Brzezińskiego (pisarza, publicystę), Jarosława Bukowskiego (animatora kultury w Domu Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach, Radnego Miasta Kielce w obecnej kadencji i przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury), Katarzynę Cedro (animatorkę i menadżerkę kultury, dyrektorę Centrum Kultury w Rudkach), Michała Gdaka (architekta i rzeźbiarza), Magdalenę Jagodzką (nauczycielkę, studentkę Wydziału Sztuki UJK), Dominikę Janicką (architektkę, dyrektorę artystyczną Instytutu Dizajnu w Kielcach), Roksanę Kularską-Król (artystkę wizualną), Michalinę Kulpę (studentkę Wydziału Sztuki UJK), Joannę Kurkiewicz (właścicielkę marki Papier plus druk), Katarzynę i Tomasza Kwieków (właścicieli marki Feel the City), Katarzynę Lisowską (wokalistkę), Andrzeja Piasecznego (wokalistę), Artura Ptaka (artystę wizualnego i muzealnika, kierownika Muzeum Dialogu Kultur Muzeum Narodowego), Piotra Sepioło (nauczyciela, regionalistę i animatora kultury), Ilonę Sojdę (wokalistkę), Sylwię Świtalską (studentkę Wydziału Sztuki UJK), Jakuba Święcickiego (projektanta wzornictwa i kierownika Pracowni tkaniny w Instytucie Dizajnu w Kielcach, Agatę Tusień (studentkę Wydziału Sztuki UJK), Wiktora Tutaja (społecznika, aktywistę i prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach), Szymona Ubermana (kuratora wystaw i projektów artystycznych, związanego z Galerią Sztuki Współczesnej Sacrum „Dom Praczki”), Rafała Zamojskiego (menadżera centrum Kielc i społecznika), Katarzynę Ziołowicz (dziekan Wydziału Sztuki UJK) oraz Wojciecha Domagalskiego (grafika i malarza, zastępcę dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Sztuki UJK), jednocześnie autora koncepcji graficznej prezentacji. Nabór Ambasadorów kandydatury Kielc do tytułu ESK2029 wciąż trwa i lista ta będzie wciąż poszerzana.

Bohaterem wystawy są przede wszystkim Kielce, snuta wokół drogiego nam miasta opowieść o wspomnieniach z nim związanych. To również próba ukazania Kielc z innej perspektywy, bardziej osobistej za pośrednictwem odczuć, emocji, metaforycznego języka, która ukazuje obraz bliskiej nam przestrzeni życia w sposób bezpośredni, sensualny. Wystawa w ramach której prezentujemy sylwetki Ambasadorów jest również wyraźnym głosem poparcia środowisk dla podjętej inicjatywy startu, o ten prestiżowy tytuł, wbrew często bardzo krytycznym opiniom oponentów.

Tworzona ekspozycja jest pierwszą tak szeroką prezentacją na rzecz projektu Kielce ESK 2029. Planowane są kolejne, w ramach m.in. prowadzonej kampanii w mediach społecznościowych, kolejnych odsłon wystawy w innych instytucjach, ale również miastach, a także polsko-anglojęzyczna publikacja książkowa. Zapraszamy do wczytania się, przyjrzenia i przysłuchania tej wyjątkowej wielowarstwowej wypowiedzi.

 

Powrót na początek strony