Prezentacja twórczości świętokrzyskich artystów w BWA

Biuro Wystaw Artystycznych
BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz świętokrzyskie związki twórcze zapraszają 14 stycznia o godz. 18:00 na wernisaż wystawy „Kapitał sztuki – suplement 2020/2021”. To doroczna prezentacja twórczości artystów związanych z regionem.

Na wystawę złożą się dzieła 80 artystów. Są to osoby zrzeszone w regionalnych oddziałach Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP, Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy ZPAR i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej PSEP, albo zaproszone do udziału w wystawie przez kuratorów. Obrazy, grafiki, plakaty, fotografie, rzeźby i instalacje świętokrzyskich twórców wypełnią wszystkie galerie BWA.

"Kapitał sztuki” przypomni także twórczość zmarłego w 2021 roku Krzysztofa Jackowskiego. Wystawa będzie miała dwie odsłony – część obrazów wybitnego kieleckiego malarza pochodzących z kolekcji BWA zaprezentowana zostanie na Kapitulnej 2, a część w Galerii ZPAP „Tycjan” przy placu Artystów. Wernisaż rozpocznie się w „Tycjanie” o godz. 18:00 i będzie kontynuowany w Biurze Wystaw Artystycznych. Katalog towarzyszący wystawie zawiera także wspomnienie o zmarłym w 2021 roku rzeźbiarzu Gustawie Hadynie.

„Powrót „Kapitału sztuki” po rocznym niebycie spowodowanym pandemią, skłania nas do refleksji. Paradoksalnie, sytuacja ograniczeń i izolacji, zmusza twórców do intensywnego działania. (…) Zamknięci w pracowniach, w domach, bronimy się przed złem poprzez pracę. To krzyk bezradności, sprzeciwu, strachu, a także tęsknoty za normalnością. Sztuka stała się dla nas artystów swoistym wentylem bezpieczeństwa. Pozwala nam zapomnieć na chwilę o tym, co dzieje się za oknem. Wszystkie te emocje wyrzucamy na płótno, zamykamy w kadrach zdjęć, utrwalamy poprzez sztukę. Walczymy o przetrwanie, nie tylko fizyczne, ale o wartości nadrzędne. Nie jest nam łatwo. Wrażliwość, którą zostaliśmy obdarzeni, bywa często przekleństwem. Ponowne spotkanie wszystkich związków i stowarzyszeń twórczych niesie nadzieję, że jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie normalnie” – napisał w tekście do katalogu kurator wystawy z ramienia PSEP Marek Sabat.

„W tym trudnym czasie, kiedy niepewność zagościła na stałe w naszym życiu, dobrze, gdy znajdzie się grupa ludzi – twórców, którzy zapewnią swoim odbiorcom dużą dawkę pozytywnych wrażeń” – uważa prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF Artur Dziwirek.

„Na całym świecie sposób prezentowania prac próbowano dostosować do pandemicznych warunków, przez chwilę atrakcją dla internautów były „wystawy” wirtualne, które jednak nie zyskały wielkiej popularności. Obecna technologia nie jest jeszcze w stanie zastąpić realnych doznań, które odczuwamy, bezpośrednio obcując ze sztuką” – zauważył w swoim tekście prezes ZPAP Okręg Kielce Rafał Urbański.

Wystawa potrwa do 10 lutego.

Powrót na początek strony