Profilaktyka i integracja. Piknik w ramach projektu "Świętokrzyskie dla Ukrainy"

Edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej była główną ideą pikniku integracyjnego, który w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” zorganizowało Miasto Kielce wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

W trakcie wydarzenia, które odbyło się w sobotę, 2 września, można było skorzystać z nieodpłatnych konsultacji lekarskich oraz porad pań ze Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” z zakresu profilaktyki raka piersi oraz cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Pod okiem specjalistów dzieci i dorośli uczyli się wykonywania resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz gaszenia pożarów. Najmłodsi wzięli udział w zabawie w ramach projektu „Fair Play na co dzień”, którego ideą jest integracja społeczności polskiej i ukraińskiej przy wykorzystaniu narzędzi i metod edukacji przez sport. – Główne cele projektu to inicjowanie przedsięwzięć promujących zasady fair play w życiu codziennym wśród dzieci i młodzieży z terenu Kielc, integracja społeczności polskiej i ukraińskiej przy wykorzystaniu narzędzi sportowych oraz aktywizacja społeczna różnych środowisk działających na rzecz społeczności lokalnej - mówi Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, Pełnomocnik Prezydenta do spraw działań miasta na rzecz obywateli Ukrainy.

Danuta Młynarczyk, kierownik Działu Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach zauważa, że różnego rodzaju akcje profilaktyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co jest dowodem na to, że świadomość wśród ludzi jest coraz większa.

Niespodzianką dla najmłodszych były upominki, które do Kielc trafiły z USA. Kielczanin Michał Lorenc, społecznik na stałe tam mieszkający przekazał 200 piłek do nożnej.

Wydarzenie uświetnił spektakl „Koziołek Matołek” w wykonaniu aktorów kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Na scenie występowały również dzieci i młodzież z Ukraińskiego Centrum Integracji oraz seniorki z Miejsca Aktywności Mieszkańców MOPR.

Organizatorem programu „Fair Play na co dzień” są Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia i Rozwoju "Integrujemy Pokolenia" oraz Targi Kielce S.A. przy wsparciu Urzędu Miasta Kielce.

Powrót na początek strony