Projekt Kielce - Winnica w VI LO

Na progu Świąt Wielkanocnych uczniowie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach zorganizowali kolejne spotkanie z rówieśnikami z partnerskiej Winnicy. Młodzież z ukraińskiego Gimnazjum nr 1 miało okazję zapoznać się z prezentacją na temat polskiej kuchni i kultury.

 

W czasie prezentacji kieleccy uczniowie zaprosili swoich winnickich kolegów w podróż po polskich tradycjach kulinarnych. W pierwszej części spotkania uczniowie z VI LO w Kielcach opowiedzieli o historii i specjałach naszej kuchni. Tematem spotkania online były również zbliżające się Święta Wielkiej Nocy, towarzyszące im tradycje, przesądy i symbole.

 

Był też czas na część rozrywkową. Uczniowie z Ukrainy mieli możliwość obejrzenia filmów nakręconych przez naszych uczniów dot. znanych polskich kucharzy oraz przygotowaniu pierogów ruskich. Uczniowie z Ukrainy mieli również okazję poznać najciekawsze restauracje w Kielcach, w tym m.in. „Winnicę".

Uczniowie komunikowali się i ćwiczyli umiejętności językowe po rosyjski, angielsku i polsku. Prezentacja wzbudziła ożywione zainteresowanie uczniów z Ukrainy oraz apetyt na więcej.

Kolejne spotkanie „Słowakowicze" planują na 28 kwietnia, a będzie to „Spacer po naszym mieście i jego najciekawszych zakątkach". Uczniami z Polski opiekuje się i czuwa nad realizacją całego projektu nauczyciel VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach – Dagmara Paluch.

Współpraca szkół realizowana jest w ramach szerokiego partnerstwa placówek edukacyjnych z Kielc i Winnicy, które z sukcesami odbywa się w ramach umowy partnerskiej obu miast.

Powrót na początek strony