Promocja książek i czytelnictwa. Ruszyły „Świętojańskie podróże po literaturze”

Książkowe prezenty, spotkania z Katarzyną Bondą, Jarosławem Gugałą i Filipem Łobodzińskim, Targi Książki na Sienkiewicza i Sjesta na czytanie na Placu Artystów – to atrakcje „Świętojańskich podróży po literaturze”. Wyjątkowe święto organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną rozpoczęło się w piątek, 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca.

Ile zakładek do książek mierzy ulica Sienkiewicza? To próbowały sprawdzić najmłodsi czytelnicy na początek akcji promującej czytelnictwo i książki. „Świętojańskie podróże po literaturze” związane są z postacią Jana Kochanowskiego i nawiązują do katalońskich obchodów Sant Jordi. Wydarzenie to wspólny pomysł MBP oraz znanego dziennikarza i dyplomaty Jarosława Gugały, który gości w Kielcach.

– Od kilku lat promuję ideę przeniesienia do Polski święta książki, jakie obchodzone jest w Hiszpanii 23 kwietnia w dniu św. Jerzego, który jest patronem Hiszpanii i Katalonii. Podczas tego święta wszystko się dzieje wokół książki. Księgarze wystawiają półki z książkami na ulice, we wszystkich restauracjach są książki, odbywają się spotkania z pisarzami. Tego dnia kobiety obdarowują mężczyzn książkami, a mężczyźni rozdają paniom róże – powiedział Jarosław Gugała.

Podobnie było dzisiaj, mieszkańcy Kielc spacerujący po deptaku mogli liczyć na książkowe prezenty i róże, które wręczali zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, dziennikarz i dyplomata Jarosław Gugała oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Anna Żmudzińska.

- Chcemy promować czytelnictwo, wychodzić do czytelników i pokazywać, że książka może być w przestrzeni miejskiej, chcemy zachęcać do sięgania po lekturę, bo ta papierowa wersja książki jest nam najbliższa. Książka jest naszym przyjacielem, dlatego warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że warto czytać  - powiedziała Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.  

- Tylko 10 procent Polaków czyta więcej niż jedną książkę rocznie, a połowa nie czyta w ogóle. Jeżeli chcemy być światłym i otwartym społeczeństwem, tworzącym nowoczesne państwo, to musimy zmienić ten trend. Z badań wynika, że jeżeli np. podarujemy komuś książkę, to nawet jeśli jej od razu nie przeczyta to zrobi to później – podkreśla Jarosław Gugała.

- Każda akcja promująca czytelnictwo jest cenna, ponieważ czytamy coraz mniej. Choć z danych MBP wynika, że w Kielcach czytelnictwo wzrasta, to zawsze warto zrobić więcej dla promocji czytelnictwa – powiedział zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.   

Przez trzy dni zaplanowano szereg akcji popularyzujących czytelnictwo i zachęcających do sięgania po książki w każdym wieku. W piątek o godz. 17.00 Jarosław Gugała będzie gościem spotkania w Poczytalni na dVoRcu. W sobotę na ulicy Sienkiewicza rozpoczną się Targi Książki. Na stoiskach będzie można zakupić w promocyjnej cenie książki z najpopularniejszych wydawnictw z całej Polski, skorzystać z półki bookcrossingowej a także spotkać się z regionalnymi pisarzami.

W specjalnie przygotowanej strefie na Placu Artystów będzie można zrelaksować się w towarzystwie książek – tych przyniesionych z domu lub zakupionych na Targach.

Kielczanie znów zostaną obdarowani książkami i różami. Poczytania na dVorcu ponownie gościć będzie znane postacie. O godz. 12.00 rozpocznie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim. Rozmowę poprowadzi prof. Marzena Marczewska. Z repertuarem muzycznym, utworów tłumaczonych przez Filipa Łobodzińskiego wystąpi Agnieszka Majcher, na gitarze Ala Zawisza. Natomiast o godz. 17.00 Biblioteka zaprasza na spotkanie z Katarzyną Bondą.

Program „Świętojańskich podróży po literaturze”:

Piątek 10 czerwca

10:00 – Gra Miejska „Zakochaj się w Kochanowskim”. Trasa gry przebiegać będzie między filiami Biblioteki. Dla 3 pierwszych miejsc przewidziano atrakcyjne nagrody.

10:30 – dyrektor MBP Anna Żmudzińska razem z Jarosławem Gugałą odwiedzą Przychodnię Zdrowie i wręczą pacjentom upominki książkowe.

11:00 - zapraszamy na akcję „Ile zakładek mierzy kielecka Sienkiewka”. Dzieci ze szkół i przedszkoli będą układać jak najdłuższą zakładkę i wspólnie ją mierzyć. Start przy pomniku Henryka Sienkiewicza.

Następnie dyrektor Anna Żmudzińska, Jarosław Gugała razem z wiceprezydentem miasta Kielce Marcinem Chłodnickim wręczą kielczanom książki i róże spacerując ulicą Sienkiewicza. Po drodze odwiedzą także sklepy, galerię sztuki i cukiernię “AleBabeczka” na ulicy Solnej.

17:00 - Jarosław Gugała będzie gościem spotkania w Poczytalni na dVoRcu. Wstęp z wejściówkami, które można odbierać w Poczytalni na dVoRcu, ul. Czarnowska 12.

W tym dniu pracownicy biblioteki również pojawią się z lekturą w osiedlowych przychodniach oraz w Urzędzie Miasta Kielce.

Sobota 11 czerwca

11:00- 17:00 - Targi Książki przy ulicy Sienkiewicza. Na stoiskach będzie można zakupić w promocyjnej cenie książki z najpopularniejszych wydawnictw z całej Polski, skorzystać z półki bookcrossingowej a także spotkać się z regionalnymi pisarzami.

W czasie Targów Książki dyrektor MBP Anna Żmudzińska wraz z Jarosławem Gugałą obdarują przechodniów książkami i różami.

11:00 –  „Sjesta na czytanie” na Placu Artystów. W specjalnie przygotowanej strefie będzie można zrelaksować się w towarzystwie książek – tych przyniesionych z domu lub zakupionych na Targach.

12:00 – spotkanie z Filipem Łobodzińskim w Poczytalni na dVoRcu. Rozmowę poprowadzi prof. Marzena Marczewska. Z repertuarem muzycznym, utworów tłumaczonych przez Filipa Łobodzińskiego wystąpi Agnieszka Majcher, na gitarze Ala Zawisza. Wstęp z wejściówkami, które można odbierać w Poczytalni na dVoRcu, ul. Czarnowska 12.

17:00 – spotkanie z Katarzyną Bondą w Poczytalni na dVoRcu. Wstęp z wejściówkami, które można odebrać w Poczytalni na dVoRcu, ul. Czarnowska 12.

Niedziela 12 czerwca

10:00 – bezpłatna wycieczka dla seniorów do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W programie: zwiedzanie muzeum z audioprzewodnikiem, wspólne czytanie poezji i ognisko.

11:00-17:00 – drugi dzień Targów Książki przy ulicy Sienkiewicza.

Powrót na początek strony