Promocja przedsiębiorczości i kreatywnego myślenia. Konkurs „Biznes z klasą”

Dziesięć zespołów i dziesięć kreatywnych pomysłów. W Kieleckim Parku Technologicznym odbyły się warsztaty z przedsiębiorczości w ramach konkursu „Biznes z klasą”. Uczniowie kieleckich szkół ponadpodstawowych uczyli się jak zaprezentować swoje pomysły na własny biznes, albo projekt akcji społecznej.

Organizatorem konkursu jest Prezydent Kielc, a inicjatorem wydarzenia jest Centrum Obsługi Inwestora w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Konkurs realizowany jest w ramach inicjatywy Kielce dla Przedsiębiorców.

- Staramy się wspierać takie inicjatywy i organizować wydarzenia promujące przedsiębiorczość w Kielcach, które są dedykowane różnym grupom odbiorców. W konkursie "Biznes z klasą" skierowaliśmy się do uczniów techników i liceów oraz ich nauczycieli z zaproszeniem do udziału w konkursie, w którym będą inicjowali i realizowali na terenie miasta przedsiębiorcze akcje, które mogą być nastawione na własny biznes lub inne wydarzenia – mówi Karolina Kamińska - Maślarz, kier. Biura ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora UM Kielce.    

Pomysłów młodym ludziom nie brakuje. W warsztatach w ramach drugiego etapu konkursu „Biznes z klasą” uczestniczyło dziesięć zespołów. Uczniowie z Zespołu Szkół Informatycznych przygotowali projekt akcji charytatywnej.

- Planujemy urządzić zbiórkę pieniędzy poprzez sprzedaż tostów w naszej szkole, prawdopodobnie nie tylko uczniom, ale także nauczycielom i innym osobom spoza szkoły. Chcemy kupić metalowe serce na zakrętki, które będą przekazywane dalej, jako wsparcie akcji charytatywnych, wybierzemy na pewno jakąś osobę, której będziemy pomagać – mówi Dominika Surma, uczennica Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach.  

Pod czujnym okiem trenerów biznesowych młodzi ludzie uczyli się krytycznego myślenia, przedsiębiorczości i umiejętności wykorzystania własnego potencjału.

- Dziś pracujemy nad modelem biznesowym, zaczęliśmy od warsztatów Design Thinking, żeby poznać klienta docelowego naszych pomysłów biznesowych. Przechodzimy przez fazę zrozumienia jego potrzeb, następnie będziemy pracować nad konkretnym modelem biznesowym czyli zasobami i relacjami z klientem - mówi Joanna Rudawska kier. działu projektów rozwojowych, KPT.

Ważna jest także umiejętność zaprezentowania swojego pomysłu. Uczniowie poznawali kilka technik.  

- Chcemy nauczyć młodych ludzi tego jak ważna jest dyscyplina czasu, naturalność i jak o nią zadbać oraz jak dobierać argumenty przy prezentacji przed komisją - mówi Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

W Kieleckim Parku Technologicznych w ramach konkursu „Biznes z klasą” odbyły się również warsztaty dla nauczycieli - opiekunów grup.

- Jesteśmy praktykami i takie warsztaty pozwalają nam uzupełnić, wzbogacić naszą wiedzę na temat przedsiębiorczości. W ten sposób jeszcze lepiej będziemy mogli pokierować naszych uczniów w realizacji konkursowych projektów - mówi Katarzyna Grimm, nauczycielka z Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach.

Kolejnym etapem konkursu będzie prezentacja projektów przed komisją. Pięć najlepszych pomysłów zostanie zrealizowanych, a finał konkursu „Biznes z klasą” odbędzie się w czerwcu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

- Przedsiębiorczość nie oznacza wyłącznie wiedzy na temat zakładania własnej działalności gospodarczej i nie może zamknąć się na etapie pomysłu na biznes. Jestem przekonany, że jest to nie tylko zespół umiejętności związanych z poruszaniem się po rynku pracy, a także, a może nawet przede wszystkim innowacyjność, kreatywność oraz umiejętność zaprezentowania się przed klientem lub inwestorem – mówi Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Mecenasami konkursu zostały firmy: Axel Media, NSK Bearings Polska oraz firma Globtrak Polska. Partnerami konkursu są: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Kielecki Park Technologiczny oraz Miejski Urząd Pracy w Kielcach.

 

Powrót na początek strony