Promocja ukraińskiej sztuki w BWA. Inspiracje twórczością Marii Prymaczenko

Dział edukacji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza dzieci i młodzież na „Spotkania ze sztuką”. Na zajęciach uczestnicy poznają malarstwo ukraińskiej artystki Marii Prymaczenko, a następnie w różnych technikach zilustrują fantastycznego stwora z własnej wyobraźni.

Zajęcia są skierowane do zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych. Technika będzie dostosowana do wieku uczestników. Warsztaty będą odbywały się od 20 do 29 kwietnia. Zapisy i szczegółowe informacje pod nrem tel.  41 36 76 447  wew. 25.

W pierwszych dniach rosyjskiej agresji w Ukrainie media obiegła informacja, że w pożarze Muzeum Historyczno-Krajoznawczego w Iwankowie zniszczone zostało 25 dzieł Marii Prymaczenko. Z późniejszych doniesień wynika, że bohaterski mieszkaniec Iwankowa wyniósł z płonącego budynku kilka prac artystki.

Marija Prymaczenko (1908-1997) była jedną z najbardziej znanych ukraińskich artystek. Zajmowała się malarstwem, haftem oraz malarstwem na ceramice, ilustrowała książki dla dzieci. Obdarzona niezwykłą wyobraźnią, tworzyła fantastyczne wizerunki zwierząt i roślin. Jej prace były eksponowane m.in. na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku. Po wizycie na wystawie Picasso powiedział: „Klękam przed artystycznym cudem tej genialnej Ukrainki”. UNESCO ogłosiło rok 2009 rokiem Marii Prymaczenko. Na jej cześć nazwano planetoidę. Największą kolekcję jej prac, licząca ponad 600 obrazów, posiada Ukraińskie Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej i Dekoracyjnej w Kijowie.

Powrót na początek strony