Property Forum 2022. Prezydent Kielc wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat terenów inwestycyjnych

Odbywające się co roku w Warszawie spotkanie branży nieruchomości inwestycyjnych – Property Form, to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z osobami decydującymi o lokalizacji inwestycji. W tym roku Kielce są partnerem tego prestiżowego, branżowego wydarzenia, co daje możliwość prezentacji oferty inwestycyjnej miasta i dotarcia z ofertą bezpośrednio do inwestorów.

Podczas wydarzenia prezydent oraz towarzyszący mu pracownicy Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce prezentowali ofertę inwestycyjną miasta i Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Na miejscu dystrybuowane były foldery gospodarcze Kielc oraz broszury pokazujące potencjał lokalnych firm Created in Kielce. Delegacja z Kielc wykorzystała okazję aby bezpośrednio wśród inwestorów zewnętrznych rekomendować Kielce jako atrakcyjne miejsce do lokowania inwestycji.

19 września w godzinach popołudniowych w ramach wydarzenia pn. Property Forum odbył się panel dyskusyjny pn. „Tereny inwestycyjne. Bitwa o bank ziemi. Deweloperzy odczuwają deficyt gruntów”, z udziałem Prezydenta Kielc, Bogdana Wenty.

Zarówno samorządowcy biorący udział w dyskusji, jak i przedsiębiorcy zgodnie przyznali, że w większości miast brakuje już terenów inwestycyjnych pod rozwój osiedli, biurowców lub zakładów produkcyjnych. „Łatwe” działki skończyły się 5 lat temu, zostały głównie te trudne, wymagające np. interwencji konserwatora zabytków lub z istotnymi ograniczeniami środowiskowymi. Z drugiej strony wyzwalają one pewną kreatywność. Deweloperzy dążą do przekształcania zniszczonych terenów poprzemysłowych w atrakcyjne dzielnice mieszkaniowe i biznesowe.

Prezydent Kielc podkreślił, że przykładem rekultywacji terenu brownfield na gruncie kieleckim było stworzenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Zwrócił również uwagę na to, że w nadchodzących latach będziemy mogli zobaczyć w Kielcach kilka ciekawych projektów, które tchną nowe życie w niszczejące budynki i zapomniane obszary miasta, jak np. Wzgórze Karscha oraz Nowy Czarnów.

Bogdan Wenta wspomniał także o inwestycji Głównego Urzędu Miar, powstającej w południowej części Kielc. Jest to duża szansa na aktywizację gospodarczą tej części miasta, a w połączeniu z dużym terenem inwestycyjnym w sąsiedztwie może doprowadzić do powstania prężnej dzielnicy przemysłowej, w której lokują się nowoczesne firmy technologiczne oraz działające w obszarze metrologii i R&D.

W ostatnim czasie w Kielcach obserwuje się wzrost zainteresowania inwestorów również z branży logistycznej i magazynowej. Ma to związek z lokalizacją Kielc w pobliżu dużych aglomeracji miejskich. Niewątpliwie, staliśmy się bardziej atrakcyjni dla branży logistycznej również dlatego, iż podwyższyła się jakość przejazdu główną arterią komunikacyjną dla regionu: trasą S7. W ostatnim czasie w Kielcach rozwija się świetnie park Panattoni, magazyny SLP, a pod Kielcami rozbudowywane są kolejne magazyny dewelopera 7r.

Uczestnikami dyskusji, obok prezydenta Wenty byli: Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Janusz Michałek – prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, Renata Osiecka - Managing Partner, AXI IMMO, Konrad Płochocki - wiceprezes, Polski Związek Firm Deweloperskich, Łukasz Szarszewski - dyrektor, Centrum Wsparcia Biznesu, Miasto Toruń, Paweł Żelich - szef praktyki Nieruchomości oraz Inwestycji Budowlanych, kancelaria NOERR.