Propozycje Muzeum Historii Kielc na 2022 rok

Dwie nowe wystawy czasowe, ekspozycje plenerowe oraz w Galerii Małej, spacery historyczne, wykłady, konferencje naukowe i prezentacje kultur. To tylko niektóre propozycje Muzeum Historii Kielc na 2022 rok.

- Tradycyjnie zaplanowaliśmy szeroką ofertę działań edukacyjnych. Oprócz oferty skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej, jest też wiele wydarzeń adresowanych do dorosłych. Wprowadziliśmy też kilka nowych elementów, będziemy zapraszać kielczan również do nas, do poradni muzealnej – mówi dyrektor Muzeum Historii Kielc Grzegorz Maciągowski.

Pierwsza z nowych wystaw czasowych „Zaraza. O chorobach i zdrowiu w Kielcach i w regionie” zaplanowana została na 1 kwietnia. Z kolei na sierpień zaplanowana jest druga, duża wystawa czasowa „Kielce – Kelc. Dzieje społeczności żydowskiej”. Okazją do pokazania tej ekspozycji jest przypadająca w tym roku 180. rocznica lokalizacji Żydów w Kielcach oraz 80. rocznica likwidacji getta żydowskiego w mieście.

Muzeum Historii Kielc kontynuować będzie cykle spotkań, prezentacje, spacery i wykłady. Wybrane spotkania będą transmitowane na muzealnym koncie Facebook oraz udostępniane w późniejszym terminie na platformie You Tube.

Placówka zaprasza również na spotkania z kielczanami i gośćmi ze świata. Gość muzeum to okazja spojrzenia na historie miasta z innej perspektywy – okiem bezpośredniego uczestnika zdarzeń. Nowością będzie poradnia muzealna, czyli sobotnie spotkania z mieszkańcami, na których będą mieli okazję pochwalić się swoimi pamiątkami, prywatnymi kolekcjami i dokumentami.

Apel do kielczan

W związku z nowymi planami, muzeum prosi kielczan o udostępnianie pamiątek związanych z kieleckimi Żydami: fotografii, dokumentów, przedmiotów liturgicznych i rytualnych oraz z życia codziennego.

- Do muzealnych zbiorów trafiły już fotografie znalezione na terenie getta żydowskiego. Nawiązaliśmy też współpracę z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, przekazaliśmy mu skany tych fotografii i liczymy, że trafią do międzynarodowej bazy i dzięki temu uda się rozpoznać osoby, które są na tych zdjęciach - mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji MHK.

W ubiegłym roku zbiory MHK powiększyły się o 453 pozycji inwentarzowych, a w przeliczeniu na eksponaty było ich 5317.

Muzeum prosi również kielczan o pomoc przy tworzeniu wystawy biograficznej, poświęconej kieleckiej malarce i graficzce, Jadwidze Trzcińskiej, która jest planowana na 2023 rok. Historycy wciąż poszukują fotografii, dokumentów, obrazów, grafik, rysunków, artykułów, katalogów wystaw, relacji, wspomnień związanych z artystką i jej rodziną.

Informacje dostępne pod numerem telefonu: 41 340 55 23

Muzeum zaprasza uchodźców na bezpłatne spotkania

W planach Muzeum Historii Kielc znalazły się także działania skierowane do uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w Kielcach i regionie. Będą to m.in. spacery po Kielcach z udziałem tłumacza języka ukraińskiego oraz bezpłatne warsztaty edukacyjne i twórcze dla rodzin z dziećmi.

Kontakt dla osób zainteresowanych:

Muzeum Historii Kielc, ul. Świętego Leonarda 4, tel. 41 340 55 26

grabczak@mkki.kielce.eu oraz poczta@mhki.kielce.eu 

Powrót na początek strony