Przebudowa Hali Legionów coraz bliżej

Przebudowa Hali Legionów coraz bliżej
fot. Jarosław Siłakiewicz

Kolejny krok do przebudowy Hali Legionów. W czwartek, 7 kwietnia br., podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania „Rozbudowa i przebudowa wielofunkcyjnej hali sportowej – Hala Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2”.

W przetargu wyłoniono ofertę firmy DEMIURG Project Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu 60-107 przy ul. Górniczej 2/143A. Wartość umowy opiewa na kwotę 982 007,40 zł. Dokument ma być gotowy w przyszłym roku.

- Rozbudowa Hali Legionów to bardzo ważna inwestycja – przekonuje prezydent Kielc, Bogdan Wenta. - Dzięki temu poszerzy się możliwość organizacji w tym miejscu dużych wydarzeń o charakterze sportowym oraz widowiskowym. Obiekt będzie spełniał obowiązujące wytyczne EHF oraz IHF. Chcemy, aby Hala była w pełni funkcjonalna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje.

Zakres zakładanych prac jest bardzo szeroki. Planowane jest m.in. obniżenie płyty boiska i dodanie wokół jej brzegów dodatkowych rzędów z miejscami siedzącymi w formie mobilnej. Ponadto cała część foyer od strony północnej podlegać będzie przebudowie, nadbudowie i rozbudowie. Na przedłużeniu boiska ma zostać dodane kolejne przęsło przeznaczone na widownię. Pozwoli to na osiągnięcie łącznie minimum 6022 szt. miejsc.

Według planów od strony wschodniej ma zostać dodana bryła, która pomieści strefę VIP, centrum prasowe, szatnię gospodarzy, biura i sanitariaty. Strefa VIP ma być zlokalizowana na „2” poziomie z widokiem/przeszkleniem na boisko, na minimum 350 miejsc. 

W obiekcie zostaną przewidziane powierzchnie niezbędne do funkcjonowania hali wraz z niezbędną infrastrukturą np.: wielofunkcyjne węzły sanitarne, pokoje klubowe, administracyjne, biurowe, magazynowe oraz niezbędne zaplecza techniczne dla całego kompleksu.

Dokumentacja projektowa powinna także uwzględniać wykorzystanie przy rozbudowie materiałów i technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego pozwalających na m.in. zazielenienie budynków i terenu oraz analizę możliwości wykorzystania np. paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pompy ciepła.

Dokumentacja projektowo – kosztorysowa powinna umożliwić otrzymanie pozwolenia na realizację prac budowlanych, wyłonienie wykonawcy oraz przystąpienie do modernizacji. 

Zadanie inwestycyjne zostało zgłoszone do dofinansowania z „Programu o szczególnym znaczeniu dla sportu” na całkowitą wartość wydatków 56,5 mln zł. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zadeklarował wsparcie na poziomie 50 procent kosztów.

Powrót na początek strony