Przedstawiciele kilku polskich miast poznają walory Kielc

Reprezentanci Związku Miast Polskich oraz miast tj.: Zabrze, Hrubieszów, Świdwin i Jasło goszczą w Kielcach. Trzydniowa wizyta odbywa się w ramach programu „Rozwój Lokalny” orgaznizowanej przez ZMP Sieci Wymiany Doświadczeń „Empirie” i dotyczy obszaru cyfryzacji. Dziś w ratuszu z delegatami spotkała się zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda oraz Szczepan Skorupski, sekretarz Urzędu Miasta Kielce.

Związek Miast Polskich od lat wspiera polskie miasta w wymianie doświadczeń i podnoszeniu ich dojrzałości instytucjonalnej i operacyjnej. Jednym z przedsięwzięć, które organizuje jest budowanie Sieci Wymiany Doświadczeń „Empirie” w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, realizowanego ze środków MF EOG nalata 2014 - 2021.

Celem sieci jest m.in.:
• zbudowanie i rozwijanie zaufania i partnerskich relacji pomiędzy miastami
• wzmacnianie kompetencji miast do wdrażania nowej ścieżki rozwoju poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk
• upowszechnianie i promowanie programu „Rozwój Lokalny”, jego celów, osiągnieć oraz metodyki pracy poprzez zaangażowanie miast spoza Programu Rozwój Lokalny, wypracowanie produktów sieci – schematów/metod działania, potencjalnych rozwiązań czy rekomendacji dla programowania rozwoju miast na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, a także zdefiniowanie projektów innowacyjnych, które mogą być następnie szeroko rozpowszechniane, jako produkty pracy sieci i wykorzystywane przez ZMP. Jedna z zawiązanych przez ZMP sieci dotyczy obszaru cyfryzacji.
Nasze miasto odwiedzili reprezentanci Związku Miast Polskich oraz miast tj.: Zabrze, Hrubieszów, Świdwin, Jasło.
- Miasto Kielce jest jednym z wiodących polskich ośrodków wdrażania zintegrowanej cyfryzacji, szczególnie w obszarze zarządzania informacją przestrzenną, zarządzaniem miasta oraz partycypacji społecznej. Rozwiązania smart city, które funkcjonują z sukcesem w mieście Kielce (jak np. Miejski System Informacji Przestrzennej czy Idea Kielce) są uznaną dobrą praktyką - mówi przedstawiciel ZMP Grzegorz Dudzik. - Stąd pomysł, aby kolejne spotkanie członków naszej sieci zorganizować w mieście Kielce. Jesteśmy wdzięczni za możliwość zobaczenia w praktyce, jak działają wskazane wyżej rozwiązania, jak funkcjonuje Biuro Smart City oraz uczenia się od Państwa podczas warsztatów, a także poznania walorów miasta - zaznacza Grzegorz Dudzik.

- Każdy samorząd ma swoje unikatowe przewagi, my postawiliśmy na ideę smart city i bardzo mocno się w tym zakresie rozwijamy. Jednym z naszych priorytetów jest praca z danymi, angażowanie mieszkańców w życie miasta i zachęcanie ich do korzystania ze sprawdzonych, profesjonalnie opracowanych danych o mieście. Stawiamy na edukację i otwartość na mieszańców. Cieszymy się, że dziś możemy podzielić się z Państwem dobrymi doświadczeniami w tym zakresie. Życzę owocnych warsztatów i udanego pobytu w naszym mieście - mówiła zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

W ramach pobytu w Kielcach goście poznają funkcjonowanie Biura Smart City, głównie pod kątem tematyki zarządzania danymi poprzez System Informacji Przestrzennej oraz portal Idea Kielce. Ponadto uczestnicy odwiedzą Kielecki Part Technologiczny, Centrum Geoedukacji i Centrum Komunikacyjne wraz z Mediateką.