PRZEDWIOŚNIE w Biurze Wystaw Artystycznych

Poznaliśmy laureatów 45. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2022. W Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż, na którym zaprezentowano konkursowe prace. PRZEDWIOŚNIE jest platformą szerokich konfrontacji i spotkań plastycznych świętokrzyskich artystów. Na wystawie można zobaczyć zarówno: rysunek, malarstwo, rzeźbę, film, grafikę, ceramikę i obiekty interaktywne, które będzie można przytulać oraz fotografię.

W tym roku komisja oceniła 231 zgłoszonych prac autorstwa 84 artystów i do wystawy pokonkursowej zakwalifikowała 107 prac 59 autorów.

W jury zasiedli: przewodniczący dr hab. Maria Piątek, prof. SAN – artystka wizualna, malarka, animatorka kultury, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie, prof. dr hab. Jan Tutaj – zajmuje się rzeźbą i obiektem, medalierstwem, szeroko rozumianym rysunkiem oraz fotografią, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, mgr Beata Ewa Białecka – artystka, malarka, uczennica prof. Jerzego Nowosielskiego.

- PRZEDWIOŚNIE od początku było – i nadal jest – swoistym, corocznym raportem na temat kondycji świętokrzyskiego środowiska plastycznego. To tu debiutowała większość kieleckich plastyków, tu także systematycznie zaznaczają swoją twórczą obecność artyści dojrzali i nestorzy. Jest to dla nich wszystkich z jednej strony platforma konfrontacji, a nawet w pewnym sensie rywalizacji, a z drugiej – wymiany doświadczeń i możliwość zaprezentowania swoich najnowszych dokonań. Wraz z upływem lat rośnie znaczenie PRZEDWIOŚNIA jako źródła wiedzy na temat historii środowiska, zachodzących w nim przemian, a także działalności twórczej indywidualnych artystów. Z corocznej dokumentacji i katalogów wystaw wyłaniają się powolne fale zmian w panoramie świętokrzyskiej sztuki, znikają jedne nazwiska a pojawiają się nowe, widoczna jest ewolucja sztuki tych, których droga twórcza związana jest z PRZEDWIOŚNIEM dłużej – napisała we wstępie do katalogu wystawy dyr. BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.

- Konkurs „Przedwiośnie” to z pewnością ważny przegląd dzisiejszych postaw twórczych, a także swego rodzaju barometr nastrojów, tematów, artystycznych i ludzkich odczuć – tego wszystkiego, co porusza artystów i w ich pracach ma szansę się twórczo przeglądać. […] Dlatego jako artystka, której wymiana myśli i twórczych refleksji leży głęboko na sercu, pragnę na koniec podziękować za możliwość uczestniczenia w święcie „Przedwiośnia”, a wszystkich zaprosić do oglądania wystawy pokonkursowej, która tegoż spotkania jest pięknym podsumowaniem – napisała w katalogu wystawy dr hab. Maria Piątek, prof. SAN, przewodnicząca jury konkursu.

Wystawę można oglądać do 29 lipca br. 


Lista nagrodzonych:

1. Nagroda Prezydenta Miasta Kielce GRAND PRIX

Wojciech Karliński za zestaw fotografii: „Stacja Kłodzko Miasto”, „Stacja Piotrków Trybunalski”, „Stacja Kamieńsk”.

2. Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

Ewa Wiśniewska-Zduniak za instalację multimedialną „Podróż ze Lwowa – Obiekt, Czas, Przestrzeń”.

3. Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach

Marek Osman za zestaw plakatów.

4. Nagroda Burmistrza Buska-Zdrój

Wiktor Jackowski za zestaw prac: „Pomnik Tarasa Szewczenki w Charkowie”, „Ping-pong II”, „Ojciec”.

5. Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu

Krzysztof Jan Heyke za pracę: „Zdjęcia w procesie czasu 1976-2022”.

6. Nagroda Wodociągów Kieleckich

Aleksandra Wiater za rzeźbę: „Prosopon”.

7. Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego  

Anna Ciszek za zestaw prac prace rysunkowe: dyptyk „Przedwiośnie 2022 roku”, „Stop violence” oraz obiekt interaktywny – „Hug Ukraine”.

8. Nagroda TVP Kielce

Katarzyna Zawadzka za zestaw fotografii „Nie-Obecni”.

9. Nagroda ZPAP + statuetka

Bernadeta Niźnik za tryptyk grafik wykonanych w technice linorytu – „Labirynt struktur”.

10. Nagroda Galerii Echo

Zbigniew Miernik za tryptyk „Trzy Gracje”.                                                                          

Nagrody specjalne:

11. Nagroda Hotelu Bristol Busko ART & Medical Spa w Busku-Zdroju – weekend dla 2 osób w Hotelu Bristol Busko ART & Medical SPA i prezentacja prac

Roksana Kularska-Król za instalację wideo-ceramiczna „Dzika plaża”.

Powrót na początek strony