Inauguracja pilotażowego programu pod nazwą PRZESTRZENIE SZTUKI, którego operatorem w naszym województwie jest Kielecki Teatr Tańca – Miejska Instytucja Artystyczna.
PRZESTRZENIE SZTUKI to ogólnopolski program wdrożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Miasto Kielce i nasz region (obok Lublina, Łodzi i Katowic) stały się jednym z ośrodków, w którym realizowany będzie ten pilotażowy projekt z wiodącą rolą tańca.
Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Kielecki Teatr Tańca stara się w jak najszerszym stopniu aktywizować mieszkańców Kielc i regionu oraz niezależne środowiska artystyczne mające na co dzień utrudniony dostęp do infrastruktury artystycznej.
Ideą programu jest również rozwój współpracy pomiędzy instytucjami artystycznymi i instytucjami kultury naszego miasta i regionu, poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw dających synergię powstałą z syntezy różnych dziedzin sztuki. KTT stawia równiez na współpracę z artystami z całej Polski i zagranicy.
Jednym z czterech, dużych projektów realizowanych w ramach programu jest spektakl społeczno-artystyczny pt. Pożegnanie Króla: Verdi.
Premiera sceniczna tego spektaklu odbędzie się 18 września 2020 (piątek) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca Kielce, pl. Moniuszki 2 B.
Szekspirowski „Król Lear” i muzyka Giuseppe Verdiego, stały się źródłem inspiracji dla reżysera Michała Znanieckiego, autora spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”.
Kielecka publiczność będzie miała wyjątkową okazję, aby zobaczyć widowisko nietypowe, w którym na jednej scenie łączą się i przenikają różne światy. Nie tylko światy artystyczne, ale i społeczne.
W opowieść o Królu Learze (w tej roli legendarny śpiewak Jerzy Artysz) wprowadzą widzów: tancerze Kieleckiego Teatru Tańca oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”, przygotowana choreograficznie przez Sebastiana Tobiasza Berga.
Teatr tańca przenikać się będzie z operą i najwspanialszymi ariami Giuseppe Verdiego z takich oper jak „Rigoletto”, „Don Carlos” czy „Falstaff”. Te sztandarowe karty muzyki operowej usłyszeć będzie można w interpretacji śpiewaków operowych (Jerzy Artysz, Iga Caban, Renata Dobosz, Anita Maszczyk) w towarzystwie orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz Chóru Kameralnego „Fermata”, przygotowanego przez Ewę Robak.
Całość spektaklu poprowadzi Wojciech Malajkat, który wcieli się w postać królewskiego Błazna.
Spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Jutropera i realizowanym przez nią od lat cyklem „Głos wykluczonych”.
Informacje w sprawie płatnych zaproszeń i biletów można uzyskać pod numerem telefonu: 41 361 27 46 lub e-mailowo: promocja@ktt.pl (zaproszenia) oraz r.pieczaba@ktt.pl (bilety).
KTT honoruje Kartę Seniora oraz Kartę Dużej Rodziny, wydaną przez Miasto Kielce.