Przysięga świętokrzyskich terytorialsów

W niedzielę, 26 maja 2024 r. żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” złożyli przysięgę wojskową. Słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 90 żołnierzy. Uroczystość odbyła się na kieleckim Placu Wolności.

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam!!!” - wypowiedzieli ochotnicy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w trybie stacjonarnym oraz weekendowym.  Dodatkowo swoim młodszym kolegom w służbie towarzyszyło ponad 50 żołnierzy, którzy ukończyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej WOT z Radomia.

- Wyszliście ze strefy komfortu, podjęliście wyzwanie i przezwyciężyliście swoje słabości, a to oznacza, że jesteście ludźmi świadomymi i odpowiedzialnymi. Jestem przekonany, że to pierwsze wasze szkolenie do którego sukcesu przyczynili się instruktorzy z naszej Brygady zapadnie na stałe w Waszej pamięci. Dziś również jest wyjątkowy dzień dla przysięgających MAM, w dniu waszego święta składam serdeczne życzenia - podkreślił płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10. ŚBOT. 

Uroczystość zbiegła się z Dniem Mamy, co sprawiło, że był to wyjątkowy dzień dla składających przysięgę kobiet. Życzenia w imieniu prezydentki Agaty Wojdy dla wszystkich nowo zaprzysiężonych żołnierzy, a szczególnie dla pań żołnierek, złożył sekretarz miasta Szczepan Skorupski, reprezentujący na uroczystości Urząd Miasta Kielce.

Fot. WOT Kielce

Powrót na początek strony