Po raz 30. ratujemy zabytki kieleckich cmentarzy

Wielu kielczan włączyło się w tegoroczne kwestowanie na rzecz renowacji zabytkowych pomników na kieleckich nekropoliach. We wtorek, 1 listopada datki zbierali m.in. przedstawiciele władz Kielc, województwa świętokrzyskiego, kieleccy radni oraz inni wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Kwestujący czekają na darczyńców w godzinach od 8:00 do 18:00.

Zbiórki na renowacje zabytkowych grobowców odbywają się w całej Polsce. W dniach 1 i 2 listopada odwiedzający cmentarze na alejkach i przy bramach mogą spotkać wielu wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami.

W Kielcach kwesta organizowana jest po raz trzydziesty przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, które od lat działa na rzecz upamiętniania miejsc ważnych dla historii miasta i regionu, angażując młodzież szkolną i osoby dorosłe jako wolontariuszy.

Dziś przed południem w zbieranie datków włączyli się m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta i jego zastępczyni Agata Wojda, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, kieleccy radni, a także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renta Janik.

Na kieleckich cmentarzach jest około tysiąca zabytkowych pomników, a także wyjątkowe rzeźby żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.

Powrót na początek strony