Reprezentacja z Kielc na Hubalowej Wigilii

Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz harcerze wzięli udział w Hubalowej Wigilii na Bielawach, gdzie w nieistniejącej obecnie leśniczówce mjr Henryk Dobrzański „Hubal” spędził ostatnią wigilię w 1939 r. Tradycyjnie obecni byli również kombatanci: mjr Bogdan Eubich i por. Józef Lużyński.

W tym roku spotkanie było wyjątkowo liczne, uczestniczyło w nim ponad 400 osób w tym 16 delegacji ze szkół z województwa łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Było wspólne ubieranie choinki, opłatek i ognisko. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak” oraz Urząd Miasta Kielce i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Henryk Dobrzański, ps. Hubal (ur. 22 czerwca 1897[2] w Jaśle, zm. 30 kwietnia 1940 pod Anielinem) major kawalerii Wojska Polskiego, sportowiec (jeździectwo), ostatni polski „zagończyk”, jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Symboliczny grób mjr. „Hubala” znajduje się na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

Powrót na początek strony