82. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

Pomniki AK na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach widziany z lotu ptaka
fot. Jarosław Siłakiewicz

W środę 14 lutego 2024 roku odbędą się kieleckie uroczystości z okazji 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego.

Na obchody zapraszają: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyską Komendą Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

82 lata temu, 14 lutego 1942 r., rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Armia Krajowa podjęła zadania Związku Walki Zbrojnej, utworzonego do walki z okupantem niemieckim i sowieckim w 1939 r. Przemianowanie ZWZ na AK nie było tylko formalną zmianą nazwy, ale podniesieniem rangi sił zbrojnych w kraju, które odtąd stały się podziemnym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa scaliła większość działających w kraju niepodległościowych organizacji wojskowych, reprezentujących różne siły polityczne, przez co zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. Rocznicę przemianowania ZWZ na AK obchodzimy dzisiaj jako święto polskiego oręża i polskiej suwerennej państwowości, bo na odwadze i ofierze żołnierzy Armii Krajowej została zbudowana dzisiejsza niepodległa Rzeczpospolita. Oddajmy hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej – o ich walce, odwadze i poświęceniu mamy dziś, w wolnej Polsce, obowiązek przypominać i dbać o to, by zajmowali należne miejsce w historii.

Wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Delegaturę IPN w Kielcach:

- 14-29 lutego 2024 r., Skwer Stefana Żeromskiego w Kielcach – Prezentacja wystawy plenerowej Stefan Rowecki „Grot”

- 14 lutego 2024 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5 w Kielcach – Projekcja filmu dokumentalnego „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”

- 14-16 lutego 2024 r. – Internetowy konkurs o Armii Krajowej

„Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie” – film dokumentalny

Produkcja przedstawia Armię Krajową, zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, działającą pod tą nazwą od 14 lutego 1942 r. Celem dokumentu jest przedstawienie oblicza Armii Krajowej i jej miejsca w strukturach konspiracji. Czym różniła się od regularnych armii? Jakie były różnice w organizacji i metodach działania w poszczególnych okręgach organizacji? Czy AK była organizacją ochotniczą, czy profesjonalną? Czy jej żołnierze byli odpowiednio wyszkoleni? Jakie było miejsce kobiet w organizacji? Czy udało się stworzyć jednolitą organizację w procesie scalania polskiej konspiracji. Jakie metody walki konspiracyjnej stosowano?

14 lutego_zaproszenie IPN 2.JPG

14 lutego_zaproszenie IPN.JPG

Powrót na początek strony