Rośnie hala sportowa przy „Żeromskim”

Obok najstarszej kieleckiej szkoły powstaje wielofunkcyjna i nowoczesna hala sportowa. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oprócz sali sportowej będą mieli do dyspozycji kompleksowo wyposażoną salę fitness, sanitariaty oraz dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne. Powstanie również łącznik między halą sportową i budynkiem szkoły.

Na tę inwestycje „Żeromszczacy” czekali wiele lat. Za ponad 13 mln zł powstaje nowoczesny obiekt, który umożliwi realizację zajęć sportowych na najwyższym poziomie. Większość pieniędzy pochodzi z budżetu miasta, niemal 3 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Budowa ma się zakończyć w sierpniu 2023 roku.

Prace na budowie hali rozpoczęły się w styczniu tego roku. Obecnie wykonano strop nad pierwszym piętrem części dydaktycznej hali sportowej. Prowadzone są roboty związane z murowaniem ścian działowych zaplecza sali gimnastycznej oraz rozpoczęto prace związane z wykonaniem wewnętrznych instalacji sanitarnych. Budynek powstaje w miejscu dawnego betonowego boiska.

Nowoczesność i bezpieczeństwo

Na parterze budynku zlokalizowana zostanie wielofunkcyjna sala sportowa, oprócz niej będzie tam pokój nauczycieli WF, sala fitness, siłownia, szatnie, toalety, magazyny oraz pomieszczenie socjalne. Na piętrze powstanie pięć sal dydaktycznych, zaplecza, toalety oraz strefa spotkań i cichej nauki. Komunikację zapewnią dwie klatki schodowe oraz winda zlokalizowana w holu głównym.

Prace budowlane zakładają również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Nowa hala sportowa jest niezbędna szkole. Dotychczas część uczniów musiała odbywać zajęcia wychowania fizycznego w hali sportowej przy stadionie, bo w liceum nie było wystarczająco dużo miejsca. Młodzież, aby skorzystać z hali musiała przechodzić przez ruchliwą ulicę Ściegiennego.

Dyrekcja szkoły zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt tej inwestycji. Dodatkowe sale lekcyjne umożliwią rozpoczynanie zajęć o godzinie 8.00, a nie jak dotychczas 7.30, oraz wcześniejsze ich kończenie. Dzięki temu poprawi się komfort pracy oraz zwiększy się możliwość organizowania zajęć pozalekcyjnych.

Sportowe sukcesy

Pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki, pozwolą uczniom na udział w profesjonalnych zajęciach lekcyjnych oraz pozalekcyjnych w ramach działających w szkole sekcji sportowych.

Największą popularnością wśród uczniów I LO cieszą się gry zespołowe. Młodzież ma na swoim koncie wiele osiągnięć. W minionym roku szkolnym, drużyna chłopców wywalczyła Mistrzostwo Kielc w Halowej Piłce Nożnej, Paulina Wyrozumska zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Kielc w badmintonie, a licealna drużyna I miejsce w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w wyciskaniu sztangi leżąc.

Do listy sportowych osiągnięć należy dopisać udane występy w zawodach lekkoatletycznych, tenisie stołowym, bilardzie, pływaniu, kulturystyce czy w szachach.