Rowerowa akcja i piknik zdrowia na kieleckim Rynku

Zapraszamy, w sobotę, 6 sierpnia w godz. 10.00 - 17.00 na Rynek, gdzie w ramach akcji „Onko Tour - rowerem po zdrowie” mieszkańcy Kielc i regionu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, spotkać osoby z doświadczeniem onkologicznym oraz odwiedzić ciekawe stoiska.

Wydarzenie oficjalnie rozpocznie się o godz. 10.30 briefingiem prasowym z udziałem: ministra Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta, Małgorzaty Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Marcina Chłodnickiego, wiceprezydenta Kielc, dr n. med. Leszka Smorąga, ginekologa, onkologa, kierownika Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO oraz Katarzyny Gulczyńskiej, prezes Zarządu Fundacja "Pokonaj raka", pomysłodawczyni projektu OnkoTour.

Uroczysty start Onko Twardzieli odbędzie się o godz. 13.00.

W godz. 10.00 - 17.00 mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, cytologicznych, dermatoskopowych (znamion skórnych), wykonać diagnostykę wirusa HPV - DNA, a także wziąć udział w konsultacjach dietetycznych, edukacyjnych i profilaktycznych, poćwiczyć chodzenie z nordic walking, spotkać się z 10 Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz odwiedzić stoisko EuropaColon Polska, fundacji promującej kompleksowe leczenie raka jelita grubego.

Podczas pikniku na Rynku o profilaktyce i diagnostyce nowotworów opowiedzą:

- profesor Beta Kręcisz - kierownik Kliniki Dermatologii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

- dr n. med. Agnieszka Radowicz -Chil - specjalista patomorfologii, koordynator Colorectal Cancer Unit ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach

- dr n. med. Leszek Smorąg - ginekolog, onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO

- dr Paweł Steckiewicz - specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku ŚCO.

Na stoisku Narodowego Funduszu Zdrowia oddziału świętokrzyskiego będzie można m.in.:

- wyrobić kartę EKUZ ( Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

- potwierdzić profil zaufania

- skorzystać z analizatora składu masy ciała i konsultacji dietetyka

- skorzystać z konsultacji w sprawie programów profilaktycznych

- zapoznać się z zakresem usług realizowanych przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w SOK ( m.in.: pomiary w kiosku profilaktycznym)

- poznać program "Profilaktyka 40+" oraz inne programy profilaktyczne finansowane przez NFZ ( np. program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy)

- zapoznać się z darmowymi portalami dirty.nfz.gov.pl, akademia.nfz, programem 8 tygodni do zdrowia i magazynem "Ze zdrowiem"

- założyć w telefonie aplikacje MojeIKP i mojeFizjo+.

Na stoisku Rzecznika Praw Pacjenta czekać będą pracownicy, którzy na co dzień służą pomocą i profesjonalną informacją na temat praw pacjenta.

Organizatorami wydarzania są: Fundacja "Pokonaj raka" i Rzecznik Praw Pacjenta wraz z partnerami Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Miasta Kielce.

Powrót na początek strony