Rozbicie więzienia UB. 29 lipca na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego odbędzie się widowisko historyczne

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zapraszają na uroczystości 77. rocznicy rozbicia więzienia UB przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”.

Uroczystość odbędzie się w piątek, 29 lipca 2022 r. zgodnie z następującym harmonogramem:

• godz. 20.30 - uroczystości przy ścianie straceń na terenie byłego więzienia. Uroczystość przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem zakończona składaniem kwiatów i zniczy.

• godz. 21.00 - widowisko historyczne na dziedzińcu więzienia z udziałem aktorów Mirosława Bielińskiego i Adriana Wajdy.  

Uroczystości odbywają się dzięki wsparciu finansowemu: Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Urzędu Miasta Kielce.

W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku Samodzielna Brygada Kielecka pod dowództwem słynnego partyzanta kpt. Antoniego Hedy „Szarego” rozbiła kieleckie więzienie uwalniając ok. 700 więzionych tu polskich patriotów. Po 17 stycznia 1945 roku przetrzymywano tu Polaków, wywożonych następnie w głąb ZSRR.

Więcej o brawurowej akcji rozbicia kieleckiego więzienia można przeczytać na stronie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

zaproszenie_rozbicie_2022_Page_1.jpg

 

Powrót na początek strony